حجم کیک

یکی از فاکتور های مهم برای تایید کیفیت هر کیک ،حجم کیک می باشد.البته حجم کیک در کیک های مختلف متفاوت می باشد و حجم کیک بستگی به نوع کیک دارد.
در بعضی از کیک ها مانند کیک اسفنجی حجم کیک فاکتور اصلی کیفیت می باشد و افزایش حجم کیک در این کیک ها باید مشهود باشد اما در بعضی کیک ها مانند کیک ابری، نرمی و لطافت کیک مهمتر از حجم کیک می باشد.
بنابرین حجم کیک در انواع کیک ها مانند کیک شکلاتی،کیک وانیلی،کیک اسفنجی،کیک کاپوچینو و ... معیار مهمی در ارزیابی می باشد.
عوامل و موارد مختلفی در حجم کیک نقش دارند که در زیر به آنها اشاره میشود:

مواد تاثیر گذار در حجم کیک:

-
امولسیفایرها به صورت ژل که ژل امولسیفایر نام دارند،نقش مهمی در نرمی کیک و حجم کیک دارند و در صورت استفاده استاندارد از آنها،افزایش حجم کیک به دنبال دارد.اما در صورت استفاده بیش از حد از از ژل کیک ها،به جای افزایش حجم کیک،کاهش حجم کیک و برگشت حجم کیک شکل میگیرد.
-تخم مرغ نیز نقش مهمی در بهبود حجم کیک و همچنین لطافت کیک دارد .هم زدن تخم مرغ سبب هوادهی در خمیر و در نهایت حجم کیک ایده آل میشود.
-شکر با حفظ هوای موجود در خمیر علاوه بر ایجاد طعم مطلوب کیک،سبب تاثیر در حجم کیک میشود.
-بکینگ پودر نیز به دلیل داشتن جوش شیرین سبب ور آمدن و تناسب حجم کیک میشود.

عوامل تاثیر گذار در حجم کیک:
-
در اثر خوب هم خوردن مواد هنگام میکس،سبب تاثیر در حجم کیک میشود و اگر ترتیب میکس مواد  رعایت شود حجم کیک مناسب و  بافت مطلوب کیک  را به دنبال دارد.
-اگر میزان روغن مورد استفاده جهت پخت کیک مناسب باشد سبب حجم کیک مطلوب و همچنین طعم مطلوب کیک میشود.
-در صورت استفاده کم یا زیاد از مایعات مورد استفاده مثل تخم مرغ،سبب تاثیر نامطلوب در حجم کیک و بافت کیک میشود.
-اگر هنگام پخت کیک دمای فر زیاد یا کم باشد،سبب نقص در پخت کیک و کاهش مطلوبیت حجم کیک و ماندگاری کیک میشود.
-اگر هنگام پخت کیک،کره یا تخم مرغ مورد استفاده قدیمی باشد سبب اثر معکوس در حجم کیک میشود.
-اگر اندازه قالب مورد استفاده بزرگتر یا کوچکتر باشد ،حجم کیک مورد نظر شکل نمیگیرد و ممکن است سبب تخریب بافت کیک و نرمی کیک شود.
-در صورت بیرون آوردن کیک از فر قبل از پخت و زمان کامل،برگشت حجم کیک یا به اصطلاح خوابیدن پف کیک شکل میگیرد.بنابرین باید حتما زمان مناسب پخت کیک جهت حجم کیک مناسب،رعایت شود.
بنابر توضیحات گفته شده هر یک از مواد اولیه قنادی و کیک و همچنین شرایط و وسائل پخت کیک،در حجم کیک،بافت کیک،        ماندگاری کیک،نرمی و لطافت کیک،طعم مطلوب کیک و سایر فاکتورها، تاثیر بسزایی دارند.بنابرین رعایت هر یک  در دستور پخت کیک جهت حجم کیک مناسب و سایر فاکتور ها الزامی می باشد.

شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع پودر آماده کیک،   بهبود دهنده های کیک،ژل امولسیفایر،کاهنده واتراکتیویته و روغن قالب کیک می باشد که هر یک نقش کاربردی در پخت کیک دارند.
میتوان جهت رسیدن به حجم کیک ایده آل و همچنین نرمی کیک مناسب از ژل امولسیفایرها ی شرکت الیاس سانیا که در انواع مختلف جهت مصارف کیک قنادی و صنعتی تولید میشوند،استفاده کرد.
به عنوان مثال از ژل کیک سوپرنیو شرکت الیاس سانیا جهت حجم کیک در کیک قنادی و از ژل امولسیفایر هایپر جهت افزایش حجم کیک و لطافت کیک در کیک صنعتی استفاده میشود.
میتوانید اطلاعات هر یک از ژل امولسیفایرهای موثر در حجم کیک شرکت الیاس سانیا را در قسمت محصولات ملاحظه نمایید.


 

حجم کیک