روغن جداکننده

روغن جداکننده یا روغن قالب یک امولسیون از روغن های گیاهی غیر هیدروژنه و بدون اسید های چرب ترانس می باشد که  برای مصارف صنعتی استفاده می گردد. قدرت پخش شوندگی مناسب روغن جداکننده کیک در قالب باعث راحت جدا شدن کیک ها از سینی می شوند ونیز مقدار مصرف روغن جداکننده در قالب ها به میزان یک گرم می باشد
روغن جداکننده یکی از لوازم قنادی جدید محسوب می شود که همانطور که از نام آن مشخص است،برای سهولت در جدا شدن کیک از قالب استفاده میشود.
روغن جداکننده محصولی جدید می باشد که جایگزین مناسب و عالی بجای کاغذ روغنی یا روغن مایع می باشد و بعضی از کارگاهها و کارخانجات از آن استفاده می کنند.
در قنادی ها معمولا برای انواع کیک قنادی از کاغذ روغنی استفاده میشود.اما امروزه بعضی از قنادی ها از روغن جداکننده یا روغن قالب استفاده می کنند.که خیلی بهتر و راحتتر از کاغذ روغنی عمل می کند.به این حالت که با مالیدن مقداری کم از روغن جداکننده با قلم به کف قالب،کف قالب چرب شده و کیک به راحتی جدا میشود.بنابرین میتوان از روغن جداکننده برای جدا شدن انواع کیک قنادی مانندکیک شکلاتی،کیک وانیلی،کیک ابری،  کیک کاپوچینو،کیک تولد و ... از کف قالب استفاده میشود.
در کارخانجات کیک و کلوچه نیز برای جدا شدن کیک از قالب میتوان از روغن جداکننده کیک استفاده نمود که بوسیله روغن جداکننده ،کیک به راحتی از قالبها جدا میشود.به این صورت که روغن جداکننده را با دستگاه روغن پاش به صورت پاششی و اسپری برروی قالب ها میپاشند و سپس خمیر را ریخته و بعد از بیرون آمدن از فر به دلیل وجود روغن جداکننده ،کیک به راحتی از قالب جدا میشود.بنابرین از روغن جداکننده میتوان برای انواع کیک صنعتی نیز مانند کیک روغنی و ... استفاده کرد.
هنگام استفاده از روغن جداکننده کیک باید به مقدار استفاده از روغن جداکننده دقت کرد.بطوریکه اگر روغن جداکننده کمتر باشد،کیک ممکن است به کف قالب بچسبد و اگر روغن جداکننده بیشتر استفاده شود،ممکن است زیر کیک خیس و چرب شود.

نکته قابل ملاحظه در مورد روغن جداکننده به این صورت می باشد که باید ویسکوزیته روغن جداکننده را نسبت به دستگاه پاشنده روغن طوری تنظیم کنیم که  روغن قالب تمام سطح آنرا پوشش داده باشد.(که اگر قدرت دستگاه پایین باشد با مقداری روغن سویا روغن قالب را رقیق تر نموده که کارایی آن افزایش یافته و بر روی قالب کیک اسپری گردد).


خصوصیات بارز روغن جداکننده:

1-روغن جداکننده بتواند به خوبی در قالب پخش شود.         

2-با استفاده از روغن جداکننده، کیک به صورت کامل از قالب جدا میشود.

3-در هنگام اسپری شدن روغن جداکننده،غبار روغن تولید نکند.

4-روغن جداکننده در ته قالب جمع نشود که سبب بوجود آمدن بافت درشت در کف کیک شود.

5-مصرف این روغن جداکننده می تواند از ضایعات کیک جلوگیری نماید.

6- در کارخانجاتی که خودشان روغن جداکننده تولید می کنند، می تواند سبب کاهش مصرف روغن جامد و مایع شود.

7-صرفه جویی در استخدام یک نیروی انسانی جهت صاف کردن روغن، دستگاه و مکان انبارمانی.

بنابرین روغن جداکننده یا روغن قالب بسیار مفید و کاربردی می باشد و اکثر کارخانجات و حتی قنادی ها از روغن جداکننده استفاده میکنند.


شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع پودر آماده کیک،بهبوددهنده ها،کاهنده واتراکتیویته،ژل امولسیفایر و نیز تولید کننده روغن جداکننده کیک ،در 5 نوع میباشد که از بهترین مواد اولیه تولید شده اند و نقش مفید و کاربردی در صنعت کیک دارند.انواع روغن جداکننده یا روغن قالب کیک شرکت الیاس سانیا به شرح زیر می باشد:

1-روغن جداکننده تیپ 1:برای کیک های صنعتی قابل مصرف می باشد و غلظت آن نسبت به روغن جداکننده تیپ4 کمتر می باشد.

2-روغن جداکننده تیپ2:برای کیک قنادی مانند کیک شکلاتی یا کیک اسفنجی قابل استفاده می باشد و از مزایای آن میتوان به :یکدست و صاف شدن سطح زیرین کیک و عدم ایجاد بوی نامطبوع روغن در کیک اشاره کرد.

3-روغن جداکننده تیپ 4:مانند روغن جداکننده تیپ 1 برای مصارف صنعتی کاربرد دارد و میزان غلظت آن نسبت به تیپ 1 بیشتر می باشد.لذا هنگام مصرف غلظت روغن قالب تیپ 4 باید نسبت به دستگاه و دمای محیط تنظیم شود که با اضافه کردن روغن مایع به آن به رقت مورد نظر دست خواهید یافت.

4-روغن جداکننده باندکس:برای کیکهای صنعتی و بیشتر برای کیکهایی که بصورت مستقیم و بدون قالب در فر می باشند برای نچسبیدن کیک به باندکس از این روغن جداکننده استفاده میشود.


میتوانید توضیحات بیشتر در مورد روغن جداکننده یا روغن قالب شرکت الیاس سانیا را همراه با بسته بندی در قسمت محصولات مشاهده نمایید.
روغن جداکننده