سوئیس رول شکلاتی

کیک رولت (سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی)یکی از انواع کیک می باشد که با توجه به نام آن حالت رول دارد.یعنی قابلیت رول شدن دارد.کیک رولت (سوئیس رول)می تواند به صورت کیک شکلاتی یعنی سوئیس رول شکلاتی یا کیک وانیلی یعنی سوئیس رول وانیلی باشد که در اینجا توضیحات گفته شده در مورد هر دو صدق میکند اما با توجه به موضوع از اسم سوئیس رول شکلاتی استفاده میشود.
کیک  سوئیس رول شکلاتی (به انگلیسی: Swiss roll) ، نوعی کیک اسفنجی است. سوئیس رول شکلاتی بصورت نازک پخته شده و سپس بر روی آن مربا یا خامهٔ زده شده به همراه میوه‌های تازه، کرم کره و یا مواد دیگر مالیده شده و سپس پیچانده می‌شود. ممکن است سطح سوئیس رول شکلاتی با شکلات پوشانده شود. در هنگام خوردن سوئیس رول شکلاتی به عرض ۳–۲ سانتیمتر بریده می‌شود. نوعی سوئیس رول شکلاتی که در آن کرم کره بکار می‌رود، دوام بیشتری نسبت از نوع رولت خامه‌ای دارد.آنچه که از ویژگی های سوئیس رول شکلاتی خوب مهم است،نرمی کیک و نداشتن پوسته و ترک در سوئیس رول شکلاتی می باشد.برای اینکار رعایت موارد زیر ضروریست:

1-بالا نبودن ضخامت سوئیس رول شکلاتی

2-تنظیم بودن رطوبت و حرارت فر

3-بالانس بودن مقدار صمغ رولت

4-بالانس بودن مقدار شربت اینورت،گلوکز و ژل امولسیفایر در دستور پخت کیک سوئیس رول شکلاتی

همانطور که گفته شد ممکن است سوئیس رول به صورت سوئیس رول شکلاتی یا سوئیس رول وانیلی باشد یعنی در فرمول سوئیس رول  از شکلات یا وانیل استفاده شده است.

امروزه جهت سهولت در پخت سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی و کاهش زمان از پودر کیک سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی استفاده می شود.

شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع پودر آماده کیک به صورت پودر کیک می باشد که جهت تولید انواع کیک قنادی کاربرد دارد.یکی از پودر کیک های آماده شرکت سانیا پودر سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی می باشد که جهت رولت قابل استفاده می باشد.این پودر کیک که با نام سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی  یا سانیکو fرول به بازار عرضه میگردد در دو طعم سوئیس رول وانیلی و سوئیس رول شکلاتی تهیه می شود.از مزایای این پودر سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
-عدم وجود ترک و پوسته در سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی
-قابلیت رول شدن برعکس سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی
-عدم استفاده از سفیده و زرده تخم مرغ به صورت جدا برای  سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی
-ماندگاری کیک  بالای سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی
-نرمی و لطافت کیک سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی
-طعم مطلوب کیک سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی


دستور پخت کیک سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی با پودر کیک سوئیس رول شکلاتی یا وانیلی شرکت سانیا در بخش محصولات در قسمت قنادی موجود می باشد که دو نوع سوئیس رول وانیلی و سوئیس رول شکلاتی می باشد.


پودر سوئیس رول  شکلاتی نوعی پرمیکس یا پودر کیک آماده است که مخصوص تولید رولت می باشد. این پودر مخلوطی از چند نوع ماده پودری است که به عنوان ماده اولیه جهت تولید سوئیس رول شکلاتی به کار می رود و در صورت استفاده از این پودر کیک شکلاتی محصولی با بافت بسیار نرم و طعم مطلوب کیک تولید می گردسوئیس رول شکلاتی