ماندگاری کیک

ماندگاری کیک عبارتست مدت زمانی که کیک سالم و بدون فساد میباشد.ماندگاری کیک مهمترین عامل در حفظ کیفیت و پیشرفت می باشد.بنابرین در تمام کارخانجات کیک و قنادی ها باید به حفظ و ماندگاری کیک توجه داشت.
باید توجه داشت که ماندگاری کیک فقط مخصوص یک نوع کیک نمیباشد و برای انواع کیک قنادی و همچنین کیک صنعتی مانند  :        کیک شکلاتی،کیک وانیلی،کیک اسفنجی،کیک ابری،کیک کاپوچینو،سوئیس رول و انواع رول کیک،کیک تولد و... ماندگاری کیک حائز اهمیت می باشد.
عوامل مهمی در ماندگاری کیک نقش دارند که به بعضی از این عوامل اشاره میکنیم:
-رطوبت کیک نقش بسزایی در ماندگاری کیک دارد.بگونه ای که اگر رطوبت کیک بالا باشد،زودتر دچار فساد میشود و ماندگاری کیک را کمتر میکند.همچنین اگر رطوبت کیک خیلی پایین باشد نیز در ماندگاری کیک نقش دارد.برای حفظ رطوبت کیک میتوان از انواع بهبوددهنده ها استفاده کرد.
-واتراکتیویته یا آب آزاد موجود در کیک که در صورت بالا بودن(تقریبا بالاتر از 760)باعث فساد در کیک و کاهش ماندگاری کیک میشود.برای حفظ و افزایش زمان ماندگاری کیک و کاهش واتراکتیویته ،از بهبود دهنده های کیک بنام کاهنده واتراکتیویته یا اکتی فرش استفاده میشود که باعث کاهش واتراکتویته و افزایش زمان ماندگاری کیک میشوند.
- بطور کلی مهمترین ویژگی که خواص کیفی وماندگاری کیک را تعیین میکند رطوبت وفعالیت آبی(aw) است.اگر بتوان علی رغم حفظ رطوبت کیک،مقدار(aw) آن را کاهش داد می توان محصولی با نرمی کیک و لطافت کیک که دارای ماندگاری کیک بالایی است بدست آورد.   استفاده از ژل امولسیفایر و کاهنده واتراکتیویته در کیک باعث نرمی و لطافت کیک   در طول مدت نگهداری ،کاهش(aw)و افزایش مدت ماندگاری کیک می شود.
-دمای انبار و سالن تولید نیز در ماندگاری کیک نقش دارد و باید در دمای استاندارد کیک تولید و انبار شود.
-شرایط و کیفیت مواد اولیه قنادی و کیک نیز نقش مهمی در ماندگاری کیک دارند.بعنوان مثال اگر مواد اولیه قدیمی باشند،کیفیت کیک و در نهایت ماندگاری کیک کاهش می یابد.

شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع بهبود دهنده های کیک مانند ژل امولسیفایر،کاهنده واتراکتیویته می باشد که هر کدام نقش مهمی در ماندگاری کیک و نیز حجم کیک،بافت کیک،نرمی و لطافت کیک و ... دارند.بعنوان مثال کاهنده واتراکتویته  سوپراکتیو با دز مصرف 2 الی 3 درصد،محصولی با نرمی کیک ،بافت مطلوب کیک،ماندگاری کیک و واتراکتیویته بین 0.720 الی 0.750 تولید میکند.
توضیحات و نحوه استفاده هر یک از محصولات الیاس سانیا را میتوانید در بخش محصولات سایت مشاهده  نمایید.فقط حتما باید به دز مصرف هر یک از محصولات در حفظ ماندگاری کیک توجه نمود.

ماندگاری کیک