نان لواش

 

نان لواش:

 1.  نوعي نان نرم، تخت و نازك است كه از آرد، آب، خمير مايه و نمك تهيه مي شود. گاهي اوقات روي اين نان كنجد يا خشخاش هم مي پاشند. در سراسر دنيا انواع مختلف نان لواش تهيه و عرضه مي شود. اما بايد بدانيد كه نان لواش اصلي، بسيار نازك مي باشد.
  زماني كه اين نان نرم است، بسيار شبيه به تورتيلا است. نان لواش تازه به راحتي با قرار گرفتن در جريان هوا خشك وسفت ميشود.
  معمولاً بيشتر افراد از نان لواش تازه و نرم استفاده مي كنند. اما گاهي در برخي مراسم مذهبي از جمله مراسم شكرگزاري مسيحيان ارتودوكس، از نان لواش خشك استفاده مي شود، ضمن اين كه نان لواش خشك را براي مدت طولاني مي توان نگهداري نمود.
 2. نان لواش ، نان سنتی مسطحی است که از آرد معمولی(سبوس گرفته )، آب، نمک، مخمر صنعتی و یا خمیر ترش طی فرآیندهاي تخمیر تهیه شده و پس از شکل دهی به صورت خاص خود برروي سطح داغ پخته می شود.
 3. نان لواش که از نان‌های سنتی کهن ایرانیان است و با نام های لَواش، لِواش و لَباش  شناخته می شود نوعی نان نرم، تخت و نازک به ضخامت حدود سه میلیمتر است که از مخلوط آرد، آب، خمیر مایه و نمک تهیه می شود. گاهی اوقات روی این نان کنجد یا خشخاش هم می پاشند. در سراسر دنیا انواع مختلف نان لواش تهیه و پخت می شود. اما نان لواش اصلی، بسیار نازک می باشد. این نان تا زمانی که نرم است، شبیه به تورتیلا است و معمولا بیشتر افراد نان لواش تازه و نرم را دوست دارند اما این نان با قرار گرفتن در جریان هوا سریع خشک و سفت می شود. نان لواش خشک نیز در برخی از مراسمهای  مذهبی مانند مراسم شکرگزاری مسیحیان ارتودوکس استفاده می شود. مزیت نان خشک لواش در این است که  برای مدت طولانی می توان نگهداری کرد.
 4. نان لواش که به نام نان تنوری هم شناخته میشود به جهت اینکه دارای  تهیه و دستور پخت ساده ای است، از زمان های بسیار قدیم در منطقه مدیترانه شرقی، ایران و دیگر مناطق زرد پوست نشین به شکل گسترده مورد مصرف قرار می گرفته است. اما بر اساس دانشنامهٔ خوراک کلیمی، ریشه نان لواش از خاورمیانه و ایران بوده‌ است. البته در مناطق مختلف نامهای متفاوتی داشته است در ارمنستان و ایران همان لواش و در گرجستان «سومخوری لواشی» یعنی لواش ارمنی  نامیده میشده است. متاسفانه با  وجود آن که بنا بر منابع کتبی، دست‌ کم ۸۰۰ سال است که فقط از رواج و شهرت عام این نان در ایران می ‌گذرد، کشور ارمنستان در سال ۱۳۹۲ این نان را به‌ عنوان میراث فرهنگی و معنوی کشورش در سازمان یونسکو به نام خود ثبت کرد. ایران پس از این اقدام به نشانه اعتراض درخواست ثبت میراث مشترک داد.
 5. شکل ظاهر ي:
 6. نان لواش نانی است بیضی یا مستطیل شکل به ابعاد 35 الی 70 سانتی متر مربع به وزن تقر یبی 200گرم . معمولا نان لواش را در دو اندازه بزرگ و کوچک تهیه می نمایند و ابعاد مذکور در بالا مربوط به نان بزرگ می با شد . لواش نانی است بسیار نازك و می توان بر اي مدت طولانی آن را نگهداري کرد و در موقع لزوم با کمی مرطوب کردن آن را مانند نان تازه به مصرف رساند.
 7. مواد لاز م:
 8. آرد، نمک، آب، خمیر ترش . آرد و آب و نمک را با هم مخلوط کرده به صورت خمیر در می آور ند،سپس خمیر ترش را به آن می افزایند و براي مدت 4 ساعت در حالی که روي آن را پوشانده اند در محلی نسبتا گرم نگه می دارند بعد از ور آمدن خمیر یعنی تکمیل عمل تخمیر، چانه ها را به وزن تقر یبی 250 الی300 گرم آماده نموده و روي سینی هاي تخته اي قرار می دهند . ابتدا هر چانه را با وردنه (وسیله اي که به وسیله چوب مدور که دو سر آن داراي دسته ا ست ) و سپس با تیرك تا آنجایی که ممکن با شد نازك می نمایند، سپس روي بالش مخصوص که کمی بزرگتر از اندازه نان است قرار داده و به د یوار تنور می چسبانند .مدت پخت این نوع نان براي هر 5 عدد نان لواش 25 الی    30 ثانیه می باشد .این تعداد نان حدود 1 کیلوگرم وزن دارد
 9.  
 10.  
 11.  


 

گالری تصاویر