نان پیتزا

مهم ترین عامل در کیفیت یک پیتزای  ایده آل نان پیتزا می باشد.بگونه ای که اگر نان پیتزا مطلوب نباشد،تمام کیفیت پیتزا کم می شود.بنابرین نقش اصلی در تهیه و توزیع یک پیتزای خوب نان پیتزا می باشد.

عواملی که در کیفیت نان پیتزا مهم و پر اهمیت هستند عبارتند از:
-تردی نان پیتزا
-حجم نان پیتزا که باید مناسب باشد.یعنی نان پیتزا باید با حجم مناسب باشد بگونه ای که نان پیتزا نازک یا زیاد پف کرده نباشد.
-پوکی نان پیتزا،یعنی وزن نان پیتزا سبک و خود نان پیتزا در عین سبکی حجیم باشد.
-طعم نان پیتزا،که باید نان پیتزا خوش طعم باشد و بو و طعم ماندگی ندهد.
-رنگ نان پیتزا،رنگ نان پیتزا نیز باید بگونه ای باشد که رویه نان پیتزا قهوه ای رنگ و زیر نان پیتزا مایل به سفید باشد.
-بافت نان پیتزا نیز باید منسجم و سبک باشد یعنی حالت ترد و بیسکوییتی در نان پیتزا موجود باشد.
-حالت کشسانی نان پیتزا که این حالت مخصوصا در نان پیتزا ایتالیایی خیلی مهم و با اهمیت میباشد.
امروزه برای تهیه نان پیتزا از روش های مختلفی استفاده میشود که ممکن است به یکی از حالات زیر نان پیتزا تهیه شود:
-ممکن است برای تهیه نان پیتزا از نان پیتزا نیمه آماده که بصورت خمیر می باشد استفاده شود که در این صورت تغییر قابل توجهی در خصوصیات نان پیتزا نمیتوان داد.
-ممکن است برای تهیه نان پیتزا از آرد نانوایی ها یا خمیر نانوایی ها  نان پیتزا درست شود  که در این حالت  پس از انجام مراحل مختلف نان پیتزا آماده میشود.این حالت از تهیه نان پیتزا معمولا برای مصارف خانگی و مقدار کم استفاده میشود.
-بهترین حالت برای تهیه نان پیتزا به این صورت است که از پودر پیتزا یا همان پودر نان پیتزا ،نان پیتزا آماده میشود.که در این حالت پودر پیتزا به هردو حالت زیر به نان پیتزا تبدیل میشود:
-ابتدا پودر پیتزا را پس از میکس با آب و مقداری روغن،مدتی استراحت داده سپس خمیر نان پیتزا حاصل را در ظروف مشخص پهن کرده و خمیر نان پیتزا در گرمخانه به مدت مشخص نگه داری کرده(30 الی 60 دقیقه)،سپس خمیر را به مدت خیلی کم در فر پخت میکنند و بعد برروی نان پیتزا نیمه آماده حاصل مواد مخصوص پیتزا را ریخته و در نهایت نان پیتزا نیمه آماده  را به همراه مواد پیتزا در فر به مدت بیشتر از قبل و با دمای بیشتر  پخت میکنند تا پیتزا حاصل و آماده خوردن شود.این حالت معمولا برای تهیه پیتزا آمریکایی استفاده میشود و به این حالت پخت نان پیتزا اصطلاحا دوبار پخت میگویند.
-در این حالت بعد از تهیه خمیر نان پیتزا و استراحت آن،خمیر نان پیتزا را در ظروف مخصوص پهن کرده و به مدت حدود 1 ساعت در ظروف در بسته و محیط گرم استراحت می دهند و سپس  بعد از ور آمدن خمیر برروی خمیر نان پیتزا مواد پیتزا را ریخته و در فر با دمای حدود 240 درجه و زمان حدود 8 دقیقه حرارت می دهند و در نهایت پیتزای مورد نظر حاصل میشود.این حالت پخت نان پیتزا معمولا برای پیتزا ایتالیایی و گاها برای پیتزا آمریکایی نیز استفاده میشود و به این حالت پخت نان پیتزا اصطلاحا یکبارپخت میگویند.

شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع پودر آماده کیک،مواد اولیه قنادی و کیک،بهبوددهنده ها و نیز تولید کننده انواع پودر نان پیتزا میباشد که شامل پودر نان پیتزا تیپ 1 و پودر نان پیتزا تیپ2(جهت نان پیتزا آمریکایی استفاده میشوند) و پودر نان پیتزا ایتالیایی(جهت نان پیتزا ایتالیایی استفاده میشود)میباشند.
از پودر نان پیتزا تیپ 1 و پودر نان پیتزا تیپ 2 که جهت پیتزا آمریکایی میباشند هم بصورت دوبار پخت و هم بصورت یکبار پخت استفاده میشود.
از پودر نان پیتزا ایتالیایی نیز عموما بصورت یکبار پخت استفاده میشود.
توضیحات مربوط به هریک از پودر های نان پیتزا شرکت الیاس سانیا و روش پخت و بسته بندی هرکدام در بخش محصولات در قسمت نان موجود میباشد.
لازم به ذکر است که هر کدام از ویژگیهای نان پیتزا که قبلا گفته شد و حائز اهمیت میباشند،در پودرهای نان پیتزا شرکت الیاس سانیا با بهترین حالت موجود میباشد و جهت سهولت و حفظ کیفیت در پخت انواع نان پیتزا میتوان از پودر نان پیتزا شرکت الیاس سانیا استفاده نمود.

نان پیتزا