نرمی کیک

نرمی کیک یک ویژگی و شاخص مهم برای هر کیک می باشد و باید به نرمی کیک برای هر کیک توجه داشت و نرمی و لطافت کیک را به عنوان یک معیار مهم برای کیک در نظر گرفت.
شاخص نرمی کیک برای بعضی کیک ها مثل کیک ابری بخوبی مشهود است و مصرف کننده میتواند به راحتی به نرمی کیک پی ببرد.
عوامل و شرایط مهمی در نرمی کیک و لطافت کیک نقش دارند و نرمی کیک به آنها بستگی دارد.از جمله این موارد میتوان به: نوع و مقدار مواد اولیه قنادی و کیک بکار رفته،میزان استفاده از بهبوددهنده ها مانند امولسیفایرها و کاهنده های واتراکتیویته و همچنین  سایر            بهبود دهنده های کیک و... اشاره کرد.همچنین زمان پخت و شرایط پخت نیز نقش مهمی در نرمی کیک دارد.به عنوان مثال اگر زمان پخت یا دمای پخت بیش از حد باشد،نرمی کیک کاهش می یابد.پس باید به این معیار ها جهت نرمی کیک توجه داشت.
همانطور که گفته شد بهبود دهنده های کیک نقش مهمی در نرمی کیک دارند.از این بهبوددهنده ها میتوان به ژل امولسیفایرها اشاره کرد که سبب نرمی کیک،لطافت کیک و افزایش حجم کیک میشوند.همچنین کاهنده واتراکتیویته نیز نمونه ای دیگر از بهبوددهنده ها می باشد که سبب نرمی کیک و افزایش ماندگاری کیک و ایجاد بافت مطلوب کیک میشود.نکته مهم در استفاده از این بهبود دهنده های کیک در نرمی کیک میزان مصرف آنهاست که نباید بیش از حد مجاز باشد که اثر معکوس در نرمی کیک ایجاد نماید.
به جز کیک ابری،کیک شکلاتی،کیک اسفنجی،کیک وانیلی و خیلی از کیک ها باید دارای نرمی کیک و لطافت کیک باشند.
از مواد اولیه بسیار مهم در نرمی کیک میتوان به تخم مرغ و روغن مایع اشاره کرد که هریک علاوه بر نرمی کیک،نقش های خاص خود را دارند.
پنج نکته برای پخت کیک با نرمی کیک:
1-دمای فر را با دماسنج مخصوص کنترل کنید زیرا دمای نشاندهنده فر با دمای واقعی فرق دارد و ممکن است دمای بالا سبب کاهش نرمی کیک شود و باعث خشک شدن کیک شود.
2-زمان پخت  در نرمی کیک خیلی مهم است و زمان بیش از حد سبب از دست دادن نرمی کیک میشود و باید 10 دقیقه قبل از زمان اصلی کیک بررسی شود.
3-بهتر است بجای استفاده از شیر به تنهایی،از مقداری ماست به همراه شیر جهت نرمی کیک استفاده شود.زیرا ماده اسیدی در آن گلوتن موجود در مایه کیک را نرمتر می کند و همچنین چربی موجود در آن سبب نرمی کیک میشود.
4-با قرار دادن کیک داغ در فریزر به مدت 30 دقیقه نرمی کیک افزایش می یابد.
5-کیکی که بعد از پخت خشک شده است را با روش زیر میتوان نرم کرد و نرمی کیک را ایجاد نمود:
یک پیمانه شکر را با 2 پیمانه آب مخلوط کرده و روی کیک را چند سوراخ ایجاد کرده و محلول را روی کیک بپاشید و بعد از جذب این مایع دوباره این کار را انجام دهید. 

شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع پودر آماده کیک و بهبود دهنده های کیک از جمله ژل امولسیفایرها و کاهنده های واتراکتیویته می باشد که نقش مهمی در نرمی کیک و لطافت کیک دارند.
ژل امولسیفایر با اضافه شدن به مخلوط خمیر کیک،سبب افزایش حجم کیک و نرمی کیک و بهبود بافت کیک میشود.از جمله این ژل کیک های شرکت الیاس سانیا  میتوان به ژل کیک هایپر پلاس اشاره کرد که با رطوبت پایین خود و قدرت هوادهی بالا سبب افزایش حجم کیک و نرمی کیک میشود.
کاهنده واتراکتیویته نیز با مقدار معین سبب افزایش ماندگاری کیک،نرمی کیک و لطافت کیک میشود.
میتوانید اطلاعات مربوط به بهبوددهنده های شرکت الیاس سانیا را در قسمت محصولات سایت ملاحظه نمایید.

نرمی کیک