پودر پیتزا

امروزه برای سهولت در خمیرگیری نان پیتزا از پودر پیتزا استفاده میشود.پودر پیتزا برای انواع پیتزا ایتالیایی و پیتزا آمریکایی استفاده میشود.
تهیه نان پیتزا با پودر پیتزا راحت می باشد و معمولا فقط به پودر پیتزا ،آب و روغن اضافه می کنند.
بنابرین پودر پیتزا باید از نظر کیفیت و کارایی،مرغوب باشد . عواملی که در کیفیت پودر پیتزا و نان پیتزا حاصل از پودر پیتزا  نقش دارند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
-نوع خمیر مایه بکار رفته در پودر پیتزا باید با کیفیت  و تازه باشد و کهنه و قدیمی نباشد تا بخوبی هنگام تخمیر خمیر پودر پیتزا عمل نماید.
-مقدار آب و روغن بکار رفته هنگام میکس با پودر پیتزا باید مناسب و استاندارد باشد تا خمیر نان پیتزا حاصل یکدست باشد و سفت یا شل نباشد.
-زمان میکس پودر پیتزا با آب و روغن زیاد یا کم نباشد و در حد تعادل(حدودا 15 دقیقه)باشد تا خمیر صاف و یکدست تشکیل شود.
-بعد از باز شدن کیسه های پودر پیتزا،این پودر هرچه سریع تر مصرف شود تا خمیر مایه پودر پیتزا بتواند بخوبی عمل کند.
-بعد از تهیه خمیر پودر پیتزا و قبل از پهن کردن خمیر برای مدتی(حدود 20 دقیقه) استراحت نماید.
-مدت زمان گرمخانه گذاری خمیر پودر پیتزا پساز پهن کردن خمیر،بیش از 45 دقیقه نباشد تا باعث ترش شدگی خمیر پودر پیتزا نشود و خمیر مایه اثر خود را اعمال کند.
-دمای فر و مدت زمان فر گذاری نان پیتزا حاصل از پودر پیتزا بیشتر یا کمتر نباشد.چون اگر بیشتر باشد،نان پودر پیتزا دچار سوختگی میشود و اگر کمتر باشد نان پودر پیتزا کامل  پخته نمیشود.
بنابر توضیحات گفته شده،پودر پیتزا و کیفیت آن نقش مهمی در پخت یک پیتزای خوب و ایده آل دارد.

روش استاندارد پخت پیتزا با پودر پیتزا به شرح زیر می باشد:
بعد از توزین مواد و پودر پیتزا به آرامی  و مدت 15 دقیقه میکس انجام شده و بعد خمیر پودر پیتزا حاصل را به مدت 20 دقیقه استراحت داده(در ظرف با پوشش تا خمیر خشک نشود)سپس خمیر پودر پیتزا را در قالب های مناسب پهن کرده و داخل گرمخانه با دما و رطوبت مناسب(دوبارپخت)یا در محیط گرم با درپوش(یکبار پخت) گذاشته و سپس مواد را برروی خمیر پودر پیتزا ریخته و آن را در زمان و دمای مشخص داخل فر گذاشته و پیتزا حاصل از پودر پیتزا را مصرف میکنند.فقط دقت شود جهت نان پیتزا دوبار پخت بعد از بیرون آوردن خمیر پودر پیتزا از گرمخانه آن را یک بار در دمای کمتر داخل فر قرار میدهند تا کمی پخته شود و سپس مواد را برروی آن ریخته و نان پیتزای نیمه آماده حاصل را با مواد مجدد داخل فر با دمای بیشتر میگذارند.

شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع پودر آماده کیک و همچنین پودر پیتزا می باشد که با بهترین مواد اولیه تولید شده اند.انواع پودر پیتزا الیاس سانیا عبارتند از:پودر پیتزا تیپ 1،پودر پیتزا تیپ2 و پودر پیتزا ایتالیایی.لازم به ذکر است پودر پیتزا تیپ 1 و پودر پیتزا تیپ 2 جهت مصرف  پیتزا آمریکایی می باشند.
از ویژگی های این پودر ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
پودر پیتزا تیپ1:حجم مناسب نان پیتزا حاصل از پودر پیتزا-رنگ طلایی و مطلوب در زیر نان  پودر پیتزا
پودر پیتزا تیپ2:تولید نان پیتزا سبک و خوش طعم-بافت مناسب و سفید نان پودر پیتزا
پودر پیتزا ایتالیایی:قابلیت کشسانی بالای خمیر پودر پیتزا-ثبات کیفیت و استحکام بافت نان پیتزای حاصل از پودر پیتزا

چند نکته:
-تفاوت پودر پیتزا تیپ 1 و پودر پیتزا تیپ 2 در این است که حجم نان پیتزای حاصل از پودر پیتزا تیپ 1 بیشتر از تیپ 2 می باشد ولی حالتی بیسکوییتی نان حاصل از تیپ 1 کمتر از نان پیتزا تیپ 2 میباشد.
-از پودر پیتزا تیپ 1 میتوان خمیر پیراشکی نیز تولید کرد.به این صورت که روغن فرمولاسیون 100 الی 110 باشد و خمیر حاصله را برای پیراشکی نازک تر پهن کرده و مواد را داخل آن ریخته و بعد در روغن سرخ میکنیم.
-برای اینکه نان پیتزا  حاصل از پودر پیتزا تیپ 2 بیسکوییتی تر شود روغن در فرمولاسیون،20 گرم اضافه گردد و آب در فرمولاسیون 10 گرم کاهش یابد تا نان حاصله از پودر پیتزای تیپ 2 بیسکویتی تر شود.
میتوانید جهت اطلاعات بیشتر در مورد پودر پیتزای شرکت الیاس سانیا به قسمت محصولات بخش نان مراجعه نمایید

پودر پیتزا