پیتزا ایتالیایی

پیتزا ایتالیایی یکی از انواع مختلف پیتزا می باشد که با طعم های مختلف و  دارای ویژگی های منحصر به فرد می باشد.

در واقع زادگاه اصلی پیتزا،کشور ایتالیا می باشد  و سپس در آمریکا با نام پیتزا آمریکایی به تکامل رسید.پس پیتزا ایتالیایی گونه ای اصیل از پیتزا می باشد.
تفاوت پیتزا ایتالیایی با آمریکایی در ضخامت نان و پوسته آن است.پیتزا ایتالیایی پوسته ای نازک دارد و پیتزا آمریکایی پوسته ضخیم تر نسبت به پیتزا ایتالیایی دارد.همچنین مواد اصلی پیتزا ایتالیایی سبزیجات می باشد در صورتیکه در پیتزا آمریکایی بیشتر از گوشت استفاده میشود.
بنابرین پیتزا ایتالیایی اصولا یک پیتزای رژیمی می باشد و مصرف پیتزا ایتالیایی برای افراد با وزن بالا مناسبتر نسبت به آمریکایی می باشد.
پیتزا ایتالیایی انواع مختلفی دارد که در زیر به انواع مختلف آن اشاره میشود:


پیتزا ایتالیایی مارگاریتا:


پایه این پیتزا ایتالیایی گوجه فرنگی است.برای افراد گیاهخوار این پیتزا بهترین گزینه است. نخستین پیتزا ایتالیایی تقریبا به این صورت درست می شده است. مواد تشکیل دهنده این پیتزا ایتالیایی گوجه فرنگی، ریحان، پنیر موتزارلا، سس سیر و روغن زیتون است.


پیتزا ایتالیایی ناپلی:


یکی از پیتزاهای معروف ایتالیا،این نوع پیتزا ایتالیایی است که در آن گوشت استفاده می شود. مواد تشکیل دهنده پیتزا ایتالیایی ناپلی فیله گوساله، پنیر بلوچیز، پنیر موتزارلا، پنیر پروسس، قارچ زیتون و سس سیر است.


پیتزا ایتالیایی پپرونی:


اگر دوست دارید پیتزای شما تند باشد، این پیتزا ایتالیایی می تواند بهترین انتخاب شما باشد. از اسم آن مشخص است که ماده اصلی پیتزا ایتالیایی پپرونی است. پپرونی یک نوع سالامی است که از گوشت گاو با مقدار زیادی فلفل تهیه شده است و به صورت لایه های نازک روی پیتزا ایتالیایی استفاده می شود. مواد تشکیل دهنده آن پپرونی، پنیر موتزارلا، سس گوجه و پاپریکا است.


پیتزا ایتالیایی چانو:

همان پیتزای استیک و سیر است . در این پیتزا ایتالیایی از لایه های نازک گوشت و مقدار زیادی پنیر و سیر رنده شده استفاده می شود. مواد تشکیل دهنده آن فیله گوساله، پنیر موتزارلا، سس بینر و سس سیر است.


پیتزا ایتالیایی گامبری:


اگر به غذاهای دریایی علاقه دارید ، این پیتزا ایتالیایی را انتخاب کنید. در این پیتزا ایتالیایی از میگو استفاده می شود. مواد تشکیل دهنده آن میگو، قارچ، پنیر موتزارلا و سس سیر است.


پیتزا ایتالیایی  تاکینو:


اگر از طعم بوقلمون لذت می برید، حتما این پیتزا را امتحان کنید. مواد تشکیل دهنده آن سینه بوقلمون، پنیر موتزارلا، سس بینر، زیتون و سس سیر است.پیتزا ایتالیایی ورستل:


اگر به پیتزاهایی که معمولا ما ایرانی ها درست می کنیم علاقه دارید، پیتزا ایتالیایی  ورستل را امتحان کنید که مواد تشکیل دهنده آن سوسیس، فلفل دلمه ای و پنیر موتزارلا است.

شهرت و معروفیت پیتزا ایتالیایی به سه عامل بستگی دارد: سس، خمیر و نوع پخت

مواد پیتزا  بنا به سلیقه میل و امکانات شخص می تواند تغییر یابد. می تواند گیاهی و گوشتی یا مخلوطی از هر دو باشد. در بعضی از کشورها پنیر پیتزا (موزارلا) مصرف نمی شود و به جای آن پنیرهای محلی یا حتی پنیر بلغاری و در بعضی به جای خمیر پیتزا از نان معمولی گرد و پخته شده یا نان پیتزا  آماده ولی نیمه پز استفاده می شود.


خمیر پیتزا ایتالیایی به سبک ناپل:
در تهیه خمیر نان پیتزا ایتالیایی به روش ناپل، تخمیر (ور آمدن خمیر) به آهستگی و آرامی انجام شود. حرارت فر گاز باید 230 درجه سانتیگراد بوده که حرارت بالاتر خمیر را می سوزاند و حرارت پایین تر خمیر را تبدیل به نان خشکه می کند. این دستورالعمل برای تهیه خمیر و ساخت حدود 25 پیتزا ایتالیایی کوچک (Mini Pizza) به قطر 15 سانتیمتر نوشته شده است. اگر برای پیتزای معمولی خانگی مورد مصرف است شش پیتزا به دست می آید.

پیتزا ایتالیایی ناپلی، وابسته به شهر ناپل
پیتزا ایتالیایی ناپلی پیتزای اصلی است. تاریخچه این پیتزا به شهر ناپل ایتالیا در قرن 18 برمی گردد. شهروندان این شهر فقیر تر از دیگر شهرها بودند و اغلب مواد غذایی ارزان تر خریداری می کردند. خوشبختانه برای آنها خرید نان لواش، گوجه فرنگی، پنیر، روغن و سیر مقرون به صرفه و حتی از طریق فروشندگان خیابانی به راحتی قابل دسترس بود .

تغیرات ایجاد شده در پیتزا ایتالیایی ناپلی:
امروز سه گونه رسمی از پیتزا ایتالیایی ناپلی وجود دارد :
پیتزا ایتالیایی مارینارا :  گوجه فرنگی، سیر، پونه، و روغن زیتون اضافی
پیتزا ایتالیایی مارگریتا :  گوجه فرنگی، موتزارلا خرد شده، ریحان، و روغن زیتون اضافی
پیتزا ایتالیایی مارگریتا اضافی :  گوجه فرنگی، موتزارلا از کامپانیا، ریحان، و روغن زیتون اضافی
 پیتزا ایتالیایی ناپلی انقدر نازک است که آن را با چاقو و چنگال می خورند. در غیر این صورت از اصل آن دور می شود. مواد مورد استفاده برای پر کردن آن موتزارلا تازه، گوجه فرنگی، برگ ریحان، پونه، و روغن زیتون است.
پیشنهادات پخت پیتزا ایتالیایی : بسیاری از مردم به شما خواهد گفت که برای پخت یک پیتزا ناپلی واقعی باید آن را در یک اجاق چوب سوز گذاشت و برای هر 800 گرم 1000 درجه فارنهایت حرارت ایجاد کرد، شبیه به آنچه که در گذشته درست می شد، و زمان پخت آن چیزی حدود 70 تا 90 ثانیه طول می کشد .


برای پختن پیتزا ایتالیایی آنها را در کف فر قرار بدهید چون مهمترین قسمت پیتزا ایتالیایی خمیر آن است که باید خوب پخته شود. وقتی نان پیتزا برشته شد پیتزا ایتالیایی آماده است.اگر دقت کرده باشید پیتزاهایی که بوسیله آشپزهای ایتالیایی درست می‌شود حتی قسمتی از کناره‌های خمیر پیتزا ایتالیایی سوخته است. پس دقت کنید خمیر پیتزای شما خوب برشته شده باشد.


طرز تهیه پیتزا ایتالیایی در منزل:

 

مواد لازم برای تهیه خمیر نان پیتزا ایتالیایی:

  • آب : نیم لیتر

  • آرد سفید : یک کیلو گرم

  • مایه خمیر : سه تا پنج گرم

  • نمک : ده تا پانزده گرم

مواد لازم برای تهیه سس مخصوص پیتزا ایتالیایی

  • کنسرو گوجه فرنگی : ۱ قوطی

  • سیر : ۲ پر

  • پیاز : ۱ عدد

مواد لازم برای روی پیتزا ایتالیایی

  • پنیر پیتزا ایتالیایی موزارلا : به میزان لازم

  • ژامبون : به میزان لازم

  • قارچ : به میزان لازم

طرز تهیه پیتزا ایتالیایی"

برای تهیه خمیر پیتزاایتالیایی ابتدا آب را تا دمای ۳۰ درجه سانتی گراد گرم کنید سپس مایه خمیر را در آب به خوبی حل کنید و مقداری نمک به مایه خمیر حل شده اضافه کنید در این مرحله از طرز تهیه خمیر پیتزا ایتالیایی آرد را به صورت آرام آرام به مایه خمیر اضافه و در حین اضافه کردن آرد مخلوط مایه خمیر و آرد را با کمک همزن هم بزنید تا خمیر آماده شود برای تهیه خمیر عجله ای نداشته باشید و اجازه دهید تا خمیر به خوبی هم بخورد و ورز داده شود.
بعد از آماده شدن خمیر پیتزا ایتالیایی روی خمیر را با پلاستیک بپوشانید و خمیر را به مدت ۵ تا ۶ ساعت در دمای اتاق قرار دهید وقتی که خمیر آماده شد حجم آن ۲ برابر می شود.

 

بعد از آماده شدن خمیر روی میز کار آرد پاشی کنید و خمیر نان پیتزاایتالیایی را روی سطح آرد پاشی شده برگردانید و خمیر را به ۷ قسمت مساوی تقسیم کنید و گلوله هایی را با خمیر درست کنید و دوباره مقداری آرد روی میز کار بریزید و چانه های خمیر را به صورت مرتب روی میز بچینید و روی خمیر ها را با کمک پلاستیک بپوشانید و خمیر ها را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در دمای اتاق قرار دهید و در این مدت زمان اقدام به تهیه سس و مواد روی پیتزا کنید.

 


برای تهیه سس مخصوص پیتزا  ایتالیایی گوجه ها را با کمک ماشین همزن خرد کنید تا به شکل مایع در آیند سپس به گوجه های خرد شده فلفل و نمک بزنید. در این مرحله از طرز تهیه سس پیتزا ایتالیایی پیاز و سیر را پوست بکنید و آن ها را به خوبی خرد کنید و مقداری روغن در تابه بریزید و پیاز و سیر خرد شده را در تابه مقداری سرخ کنید سپس گوجه های خرد شده را به پیاز و سیر اضافه کنید و یک قاشق سوپخوری آویشن به سس مخصوص پیتزا اضافه کنید و مخلوط سس مخصوص پیتزا ایتالیایی را روی شعله ملایم قرار دهید تا مخلوط مواد سس کمی غلیظ شود.

در مرحله بعدی طرز تهیه پیتزا ایتالیایی مواد روی پیتزا را به این ترتیب آماده کنید, قارچ ها را به خوبی بشویید و سپس آن ها را به صورت ورقه ای خرد کنید توجه داشته باشید که نباید ضخامت قارچ های خرد شده از سه میلی متر بیشتر شود.

سپس مقداری ژامبون نیز خرد کنید و در این مرحله از روش تهیه پیتزا ایتالیایی برای آماده شدن پیتزا خمیر را با کمک دست روی سطح میز پهن کنید و سپس خمیر را از روی میز بردارید و با کمک دست هایتان خمیر را پهن کنید تا خمیر به اندازه دو میلی متر نازک شود توجه داشته باشید که هر چه قطر نان پیتزا نازک تر باشد بهتر است. (برای خمیر چانه هایی که توضیح داده شد قطر خمیر آماده شده باید حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر باشد). در مرحله آخر طرز تهیه پیتزا ایتالیایی مقداری از سس مخصوص پیتزا را روی خمیر بریزید و با کمک ته قاشق سس را روی سطح خمیر پهن کنید و به صورت کامل سطح خمیر را با کمک سس بپوشانید و روی سس مقداری پنیر پیتزا رنده شده بریزید و روی پنیر هم مقداری قارچ و ژامبون بریزید سپس پیتزا را در فر خیلی داغ قرار دهید.

 

 

نکات طلایی برای پخت بهتر پیتزا ایتالیایی

۱. معمولا این نوع پیتزا را به صورت دو تا دو آماده می شود و قبل از اینکه پیتزا در فر قرار بگیرد مقداری در دمای اتاق چند دقیقه ای نگه داشته می شود.

۲. پیتزا ایتالیایی معمولا در فر با دمای ۲۷۰ درجه به بالا پخته می شود.
۳. در دستور پخت پیتزا ایتالیایی باید سینی فر را در کف فر قرار دهید تا خمیر پیتزا به خوبی پخته و برشته شود.
۴. آشپزهای ایتالیایی پیتزا های ایتالیایی را به صورت خیلی برشته تهیه می کنند و حتی کناره های نان پیتزا ایتالیایی کمی سوخته می شود.
۵. می توانید در طرز تهیه پیتزا ایتالیایی از هر نوع پنیر پیتزایی استفاده کنید.


شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع پودر پیتزا می باشد.از جمله پودر پیتزا شرکت الیاس سانیا پودر پیتزا ایتالیایی و پیتزا آمریکایی می باشد(پودر نان پیتزا تیپ 1 و 2).در تهیه پودر پیتزای شرکت الیاس سانیا از بهترین مواد اولیه مرغوب استفاده شده است .
میتوانید اطلاعات مربوط به انواع پودر نان پیتزای شرکت الیاس سانیا را در بخش محصولات در قسمت نان ملاحظه نمایید.در زیر میتوانید فیلم پخت پیتزا ایتالیایی با پودر پیتزا ایتالیایی شرکت الیاس سانیا را ملاحظه نمایید

 

پیتزا ایتالیایی

پیتزا ایتالیایی