کیک اسفنجی

کیک اسفنجی یکی از انواع کیک  می باشد که همانطور که از نام کیک اسفنجی مشخص است این کیک دارای ظاهر وبافت اسفنجی می باشد.ممکن است دلیل اسفنجی بودن بافت کیک،میزان بالاتر تخم مرغ یا استفاده از امولسیفایرها باشد.
کیک اسفنجی ممکن است به صورت کیک شکلاتی یا کیک وانیلی یا حتی کیک کاپوچینو باشد.یعنی نام کیک اسفنجی بخاطر بافت کیک است.

قالب مناسب کیک اسفنجی:
برای کیک اسفنجی باید از قالب سایز مناسب استفاده کنید. قالب بزرگتر باعث می شود کیک اسفنجی در لبه های قالب بیشتر و در وسط قالب کمتر پف کند و وسط کیک فرم گودی به خودش بگیرد.
قالب بزرگتر باعث می شود مواد پخش شده و  تا بالای قالب پف نکند و کیک اسفنجی نازک شود.
قالب کوچک باعث می شود دیواره ها، رویه و زیر کیک اسفنجی  بپزد ولی وسط کیک خام بماند.
توجه داشته باشید که کیک اسفنجی برای پف کردن از دیواره ها کمک می گیرد و ضخامت کیک  اسفنجی باید تا سر قالب باشد.. قالب کوچک باعث می شود کیک در فر خیلی بالاتر از سطح قالب پف کند و داخل فر بر اثر نداشتن تکیه گاه پفش بخوابد.

دستور پخت کیک به صورت کیک اسفنجی شکلاتی:

موادلازم کیک اسفنجی:


آرد                130g
شکر              150g

تخم مرغ         6عدد
وانیل               نصف قاشق چایخوری
پودر کاکایو      20g الک شده
آب جوش       یک استکان
بیکینگ پودر 1 قاشق چایخوری

دستورالعمل پخت کیک اسفنجی:

اول زرده و سفیده را  از هم جدا میکنیم. زرده ها رو بابا دور کند همزن میزنیم و بعد شکر رو به اون اضافه میکنیم باز هم میزنیم. آب جوش رو اضافه میکنیم و سریع هم میزنیم. اونقدر هم میزنیم تا زرده پوک و کشدار شود.

آرد، پودر کاکایو، بکینگ پودر و وانیل رو با هم 3بار الک میکنیم و کنار میذاریم. بعد از تمیز کردن سر همزن) باید خشک و تمیز باشه( سفیده ها رو میزنیم تا جایی که پف کند و آثار همزن روی اون باقی بماند و وقتی ظرف را برمیگردانیم از ظرف نریزد.

سپس زرده و شکر زده شده رابه آرامی به سفیده ها اضافه میکنیم و فقط در حد مخلوط شدن به آرامی و در جهت زدن سفیده ها هم میزنیم تا پف سفیده نخوابد سپس مواد الک شده را به آرامی اضافه میکنیم و در همان جهت قبل به آرامی هم میزنیم تا خوب مخلوط شوند.

کف ظرف مورد نظر را کاغذ روغنی میگذاریم و مواد را داخل قالب میریزیم. با حرارت 175 درجه سانتیگراد و زمان 40 تا 45 دقیقه در فر قرار میدهیم. اجازه میدهیم کیک اسفنجی  به خوبی سرد شود بعد شروع به مالیدن خامه میکنیم. البته اگه خامه شکلاتی باشه بهتره. حواستان باشد وقتی دارید مواد را هم میزنید همه رو در یک جهت هم بزنید....
ضمنا میتوان برای نچسبیدن کیک اسفنجی به قالب به جای کاغذ روغنی از روغن جداکننده یا روغن قالب استفاده کرد.

نکات تکمیلی در مورد کیک اسفنجی شکلاتی

زمان آماده سازی مواد اولیه کیک اسفنجی شکلاتی و مایحتاج آن حدودا 30 دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 45 دقیقه میباشد .
کیک اسفنجی شکلاتی را می توانید در وعده صبحانه - میان وعده - دسر - سرو کنید .


دستور کیک اسفنجی ساده :
از این دستور برای رولت هم میتوانید استفاده کنید .
تخم مرغ 6 عدد
آرد سفید 150 گرم
شکر 150 گرم
وانیل کمی
طرز تهیه: زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا میکنیم. زرده را با وانیل و شکر انقدر هم میزنیم تا رنگ آن روشن و شکل آن سفت و کش دار شود. پره های همزن را کاملا شسته و خشک میکنیم. حالا سفیده را میزنیم تا حجم آن چند برابر شده و از ظرف نریزد. سفیده را کم کم به زرده اضافه میکنیم و با کف گیر دورانی مخلوط میکنیم. در انتها آرد سه بار الک شده را قاشق قاشق اضافه کرده به صورت دورانی با کفگیر مخلوط میکنیم. مراقب باشید زیاد هم نزنید تا پف کیک اسفنجی نخوابد. مواد را داخل قالب ریخته در فر 180 درجه قرار میدهیم. زمان پخت حدود 40 دقیقه است اما همیشه وسط کیک یک خلال دندان فرو کنید اگر مواد به آن نچسبید پخته است.
❗️نکته: بیست دقیقه اول پخت کیک اسفنجی در فر را باز نکنید
❗️نکته: برای کیک اسفنجی دیواره های قالب را چرب نکنید چون کیک اسفنجی به دیواره های قالب میچسبد و بالا می آید


ویژگی بارز کیک اسفنجی حجم کیک بالای کیک اسفنجی می باشد.یکی از دلایلی که ممکن است کیک اسفنجی  زیاد حجم نگیرد این است که شاید سفیده تخم مرغ خوب هم نخورده است.برای  این مشکل سفیده را خوب هم بزنید تا وقتی ظرف رو برگرداندید نریزد. موقع مخلوط کردن هم با بقیه مواد زیرو رو هم بزنید و این کارر را خیلی آرام انجام دهید که پف سفیده نخوابد.

بعضی کیک ها مثل کیک اسفنجی یا شیفون در دستورشان  بیکینگ پودر یا جوش شیرین ندارد  . عاملی که باعث پف این کیک ها میشه حباب های هوای ایجاد شده موقع زدن تخم مرغ است. پس باید تخم مرغ به خوبی زده شده باشد و نکته مهم تر اینکه موقع مخلوط کردن مواد این جور کیک ها فقط باید به صورت دورانی با لیسک مخلوط بشوند و  به هیچ وجه نباید مواد این کیک ها رو زیاد هم بزنید. نکته دیگر در مورد کیک اسفنجی این است که قالب را نباید بیشتر از 2/3 حجم قالب پر کرد.
نکته مهم دیگر برای پف کیک اسفنجی این است که همیشه برای هرکیکی آرد رو سه بار الک کنید.


شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع پودر آماده کیک می باشد که در زمینه کیک اسفنجی،پودر کیک وانیلی و پودر کیک سه کاره تولید می نماید.با اضافه نمودن ژل امولسیفایر به دستور پخت کیک سانیکو وانیلی،یک کیک اسفنجی با حجم کیک مناسب و لطافت کیک،نرمی کیک ایده آل تولید می شود که طعم مطلوب کیک اسفنجی،یک ویژگی بارز این کیک اسفنجی می باشد.ضمنا با پودر کیک سه کاره نیز میتوان کیک اسفنجی بی نظیری تهیه نمود.علاوه بر کیک اسفنجی با پودر سه کاره،رول کیک و کیک تخته ای نیز تولید می شود.دستور پخت کیک اسفنجی با این دو  پودر کیک در قسمت محصولات در بخش قنادی موجود است.ضمنا میتوان پس از تولید کیک اسفنجی با پودر کیک های الیاس سانیا،روی آن را با خامه قنادی تزئین نمود و جهت مصارف پذیرایی مانند کیک تولد،از این کیک اسفنجی استفاده کرد.کیک اسفنجی