کیک تولد

تاریخچه ی کیک تولد

کسی هنوز مطمئن نیست که این سنت از کجا آغاز شد.  یونانیان باستان در گذشته کیکی را (دایره شکل تا نمایانگر ماه باشد) به معبد خدای ماه آرتمیس میبردند و روی آن شمع های روشن میکردند تا مانند ماه روشن باشد.

روشن کردن شمع روی کیک تولد  برای آن است که برخی مردمان باور داشتند که خدایان در آسمان ها زندگی میکنند و روشن کردن شمع روی کیک تولد برای برآورده شدن دعاهای آنها در درگاه خدایان بوده است. وبا فوت کردن شمع روی کیک تولد  و آرزوکردن در هنگام فوت کردن آن آرزو و دعای خود رابه آسمان می فرستادند.

امروزه جهت مراسم تولد از کیک تولد استفاده می شود که بسته به سلیقه و ذائقه افراد در مدل های متنوع کیک تولد تولید می شود. کیک تولد ممکن است به صورت کیک تولد شکلاتی یعنی کیک شکلاتی و یا کیک تولد وانیلی  یعنی کیک وانیلی  باشد که با افزودنی های مختلف در شکل های مختلف به صورت کیک تولد آماده می شوند.معمولا در اکثر کیک تولد ها از خامه قنادی برای تزیین کیک تولد استفاده می شود که باعث طعم مطلوب کیک نیز می شود.


نکات کلیدی برای پخت کیک تولد:

- قبل از آماده کردن مواد کیک تولد، فر را حتما  روشن کنید تا به درجه حرارت لازم برای پخت کیک تولد برسد.

- آرد کیک تولد را قبل از استفاده الک کنید تا هوا بگیرد و کیک خوب پف کند.

- بکینگ پودر را در یخچال نگهداری کنید تا خاصیت خود را از دست ندهد و موقع پختن کیک تولد آن را با آرد مخلوط و الک کنید و بعد از اضافه کردن آن ها، مخلوط را زیاد هم نزنید.
- هیچ گاه کیک داغ را از قالب جدا نکنید تا خرد نشود.
- اگر کیک تولد شما سوخت اجازه دهید تا به طور کامل سرد شود سپس قسمت های سوخته را با چاقو بتراشید و روی آن را با خاکه قند و دارچین، خامه یا مربا پوشش دهید.

-اگر برای تزئین کیک  تولد از خامه قنادی استفاده میکنید،همیشه وقتی کیک کاملا خنک شد،روی آن خامه بمالید،چون اگر کیک کمی هم حرارت داشته باشد،خامه بخورد،کیک شما خراب میشود.

-اگر از رنگ برای تزئین کیک  تولد استفاده میکنید،آن را 1 ساعت قبل از مراسم تزئین کنید،چون خامه  قنادی رنگی به خامه سفید رنگ میدهد.چند دستور پخت کیک تولد:

1-
روش پخت کیک تولد در منزل:

دستور پخت کیک:

آرد…………………………۲۰۰ گرم

بکینگ پودر……………….۱۰ گرم

شکر………………………..۱۵۰ گرم

وانیل…………………………۵ گرم

تخم مرغ………………………۴ عدد

آب یا آب کمپوت…………….۴ قاشق غذاخوری

طرز تهیه کیک تولد:

فر را از ۱۵ دقیقه قبل روشن کنید.

۱

.ابتدا تخم مرغ را کمی میزنیم که زرده با سفیده مخلوط شود.

۲

. بعد از آن شکر و وانیل را به تخم مرغ ها اضافه کرده و با همزن دستی یا برقی کمی می زنیم.

۳

.آب یا آب کمپوتی را به مواد بالا اضافه کرده.

۴

.آرد و بکینگ پودر را با هم در ظرفی جداگانه مخلوط میکنیم و بعد از آن کم کم به مواد بالا اضافه کرده و با چنگال مواد را مخلوط میکنیم.

۵

.قالب را چرب کنید و کمی آرد بپاشید.

۶

.مايه كيك تولد  را در قالب ۲۸ سانتی متری گرد ميريزيم و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه با حرارت ۱۷۵ سانتی گراد یا ۳۴۷ درجه فارنهایت و طبقه وسط.

۷

.در حین پختن کیک تولد در فر را باز نکنید چون پف کیک تولد میخوابد.

۸

.در آخر یک چنگال یا چاقو را در کیک فرو کنید اگر چیزی به کیک نچسبد یعنی کیک تولد شما پخته است.

۹

. وقتی که کیک تولد شما کاملا خنک شد،آن را درون ظرفی که میخواهد کیک تولد را بگذارید،بگذارید و خامه را روی یکی از کیکها بمالید و موزها را حلقه حلقه کرد و روی سطح کیک بچیند و بعد هم آناناس را به اندازه بند انگشت خرد کرده و بچیینید و در آخر هم گردوهای خرد شده را روی موز و آناناسها بریزیدو بعد کیک بعدی که کاملا اون هم خنک شده را خامه میمالیم و روی آناناس ها و موزها و گردوها میگذاریم و فقط این کار را کمی با دقت انجام دهید که کیک تولد شما خراب نشود و بعد از آن با خامه اول تمام دور کیک تولد  را بپوشانید و صاف کنید و بعد روی کیک را و بعد هر مدلی که دوست دارید روی آن را تزئین کنید،ولی اگر از چیزهای رنگی مثل اسمارتیز و گلوله های رنگی برای تزئین کیک تولد میخواهید استفاده کنید،روز بعد ۱ ساعت مانده به اینکه کیک تولد  را میخواهید بیاورید روی آن را با آنها تزئین کنید ،چون اگر از شب قبل تزئین کنید،رنگش به کیک پس میدهد،بهتر است کیک تولد را از شب قبل یا ۹ ساعت قبل درست کرده و در یخچال بگذارید تا خامه کمی بخورد کیک برود،ولی حتما روی کیک را با یک پوشش مناسب بپوشانید که کیک تولد شما خشک نشود و بعد داخل یخچال بگذارید،ولی پوشش شما باید طوری باشد که خامه به آن نچسبد و تزئین کیک تولدتان خراب نشود.

مواد لازم برای وسط کیک تولد:

موز…………………………………….۲ تا ۳ عدد

گردو خرد شده………………………..نصف استکان

آناناس خرد شده………………………۱ستکان سرخالی

رنگهای خوراکی برای تزئین……………به دلخواه و به مقدار لازم2- دستور تهیه کیک تولد ساده در منزل

مواد لازم برای کیک تولد

««

آرد سفید  2 لیوان »»

««

روغن  1 لیوان »»

««

شیر 1 لیوان »»

««

شکر  1 لیوان »»

««

تخم مرغ 3 عدد »»

««

بکینگ پودر 2 قاشق چایخوری »»

طرز تهیه کیک تولد

برای تهیه کیک تولد ابتدا آرد را با بکینگ پودر یک بار الک می کنیم . شکر و تخم مرغ را در ظرفی ریخته و با چنگال خوب می زنیم تا خوب سفت و سفید شوند.

روغن و شیر و آرد و بکینگ پودر را به مخلوط شکر و تخم مرغ اضافه میکنیم و خوب هم میزنیم.

قالب کیک تولد را چرب کرده و کمی آرد به کف و اطراف ظرف می ریزیم, مایه کیک را در قالب می ریزیم سپس فر را گرم کرده و به مدت نیم ساعت کیک تولد را با درجه حرارت 170 داخل فر قرار می دهیم تا کاملا پخته شود.

بعد از اینکه کیک تولدمان کاملا مغز پخت شد انرا از فر خارج می کنیم و اجازه میدهیم تا سرد شود. سپس کیک تولد را با خامه به سلیقه خود تزیین می کنیم3- طرز تهیه کیک تولد :

مواد لازم :

آرد : ۲۰۰ گرم

شکر : ۱۵۰ گرم

تخم مرغ :۴ عدد

بکینگ پودر : ۱۰ گرم

وانیل : ۵ گرم

آب یا آب کمپوت : ۴ قاشق غذاخوری

مواد لازم برای وسط کیک :

موز : ۲ تا ۳ عدد

گردوی خرد شده : ۱/۲ استکان

آناناس خرد شده : ۱ استکان

دستور پخت کیک تولد :

در اولین مرحله از طرز تهیه کیک تولد, تخم مرغ ها را در ظرفی شکسته و مقداری بزنید تا زرده و سفیده آن با هم مخلوط شوند. سپس شکر و وانیل را به تخم مرغ ها اضافه کرده و با همزن کمی آن ها را مخلوط کرده، آب یا آب کمپوت را نیز به این مخلوط افزوده، سپس کم کم مخلوط آرد و بکینگ پودر را (مانند روش قبل آرد را الک کرده و با بکینگ پودر مخلوط کنید و دوباره آن را الک نمایید.) را به مواد کیک اضافه کرده و با چنگال هم بزنید تا مایه کیک تولد کاملا یکدست گردد. قالب کیک گرد با قطر ۲۸ سانتی متری را چرب کرده و مقداری آرد روی آن بپاشید. سپس مایه کیک تولد را درون قالب ریخته و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه درون فر که از یک ربع قبل آن را با دمای ۱۷۵ درجه سانتیگراد روشن کرده اید، بگذارید.

 شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع پودر آماده کیک می باشد که میتوان از پودر سانیکو وانیلی و سانیکو شکلاتی برای تهیه کیک تولد وانیلی یا کیک تولد شکلاتی استفاده کرد.میتوان برای افزایش حجم کیک تولد از ژل امولسیفایرها استفاده کرد و برای طعم مطلوب کیک تولد نیز از بهبود دهنده های کیک استفاده کرد.همچنین می توان از روغن قالب شرکت الیاس سانیا به جای استفاده از روغن و یا کاغذ روغنی جهت نچسبیدن کیک تولد  به کف قالب استفاده کرد.خامه قنادی نیز تاثیر بسزایی در طعم مطلوب کیک تولد دارد.ضمنا  میتوان از پودر کیک اسفنجی شرکت الیاس سانیا جهت پخت کیک تولد با بافت کیک عالی،حجم کیک ایده آل و لطافت کیک ماندگار استفاده کرد.
در صورت استفاده از پودر کیک اسفتجی یا سانیکو وانیلی الیاس سانیا برای کیک تولد،جهت افزایش حجم کیک از ژل امولسیفایر استفاده می شود که باعث نرمی و لطافت کیک نیز می شود.کیک تولد