کیک روغنی

یکی از انواع کیک موجود در بازار که شامل کیک قنادی و کیک صنعتی می باشد،کیک روغنی می باشد.همانطور که از نام کیک روغنی مشخص است،پایه و ماده اصلی کیک روغنی،روغن می باشد که در طعم و بافت کیک روغنی خیلی تاثیر دارد.اصولا سایر کیک ها که طعم دار می باشند ابتدا کیک روغنی هستند که با انواع طعم دهنده ها مخلوط شده اند.بنابرین از انواع کیک که با کیک روغنی تهیه می شوند میتوان علاوه بر بیشتر کیکهای صنعتی به انواع کیک قنادی مانند کیک ابری،کیک اسفنجی(کیک روغنی با روغن کم)،کیک وانیلی،کیک شکلاتی و... اشاره کرد.مثلا برای تولید کیک اسفنجی،به فرمول کیک روغنی،ژل امولسیفایر اضافه می شود تا حجم کیک بیشتر شود.برای تهیه کیک روغنی از پودر کیک روغنی نیز میتوان استفاده کرد.همچنین میتوان از بهبود دهنده های کیک برای ماندگاری کیک و بافت کیک مناسب هنگام تولید کیک روغنی استفاده کرد.
همانطور که گفته شد کیک روغنی در انواع صنعتی و قنادی مورد استفاده  قرار می گیرد.در حالت صنعتی عموما به خمیر کیک روغنی،جهت طعم مطلوب کیک،اسانس های طعم دار میوه اضافه می شود.البته مقدار مصرف اسانس در خمیر کیک خیلی کم و تقریبا به ازای هرکیلوگرم خمیر کیک روغنی حدود 5 گرم می باشد.
رعایت نکات زیر در مورد کیک روغنی ضروریست:
-نقش روغن جامد در کیک روغنی محفوظ کردن هوا در خمیر برای افزایش حجم کیک روغنی می باشد.بنابرین روغن در کیک روغنی یکی از بهترین ترد کننده ها میباشد.علاوه بر این روغن در کیک روغنی و انواع کیک باعث لطافت کیک،کاهش قدرت تولید گلوتن ،راحتی در مخلوط شدن سایر مواد کیک،حفظ رطوبت و افزایش ماندگاری کیک و ... می شود.
- اگر کیک روغنی دو تا سه روز بعد از پخت خورده شود طعم بهتری از کیک روغنی که هنگام تولید خورده شود ،پیدا می کند.
-هر چه میزان گلوتن در خمیر کیک روغنی کمتر باشد،سفتی کیک روغنی کمتر و نرمی کیک روغنی بیشتر است.بنابرین آرد ضعیف که گلوتن کمتری دارد برای پخت کیک روغنی مناسبتر است.
-نقش شکر در کیک روغنی ،شیرین کردن و ترد کردن کیک روغنی و توسعه و ایجاد رنگ بهتر پوسته کیک روغنی می باشد.ضمنا شکر رطوبت را در مغزی کیک روغنی نگه داشته و باعث به تاخیر افتادن بیاتی و ماندگاری کیک روغنی میشود.
-با توجه به اینکه آرد ضعیف که در تولید کیک روغنی استفاده میشود،پروتئین کمتری دارد و نمیتواند بتنهایی در حفظ بافت کیک روغنی موثر باشد،از تخم مرغ برای رفع این مشکل در کیک روغنی استفاده میشود.همچنین تخم مرغ در حجم کیک روغنی و طعم مطلوب کیک روغنی نیز موثر است.

-نمک موجب تعدیل شیرینی  کیک روغنی میشود.
-آب در کیک  روغنی موجب تنظیم ویسکوزیته خمیر کیک روغنی،تعدیل حجم کیک روغنی،کمک به مخلوط شدن یکنواخت اجزا در بافت کیک روغنی  و... میشود.
با توجه به گفته های بالا هر کدام   از  مواد  تشکیل  دهنده کیک روغنی نقش مهمی در بافت کیک،طعم مطلوب کیک،حجم کیک و ماندگاری کیک دارد که باید مقدار و شیوه میکس آنها مورد توجه قرار بگیرد.


شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع پودر آماده کیک و بهبوددهنده  مانند ژل امولسیفایر ،کاهنده واتراکتیویته و... می باشد.
از جمله پودر کیک های شرکت میتوان به پودر کیک وانیلی،پودر کیک شکلاتی،پودر کیک کاپوچینو و پودر کیک روغنی اشاره کرد.پودر کیک روغنی شرکت الیاس سانیا یک نوع پرمیکس یا پودر آماده است که با بهترین مواد اولیه آماده شده است و از این پودر کیک در انواع کیک قنادی و کیک صنعتی استفاده میشود.از انواع کیک قنادی که با پودرکیک روغنی شرکت الیاس سانیا  آماده میشود میتوان به کیک روغنی اسفنجی،کیک سنتی روغنی،کیک روغنی وانیلی و... اشاره کرد.
در صورت استفاده از پودر کیک روغنی شرکت سانیا به ژل امولسیفایر و تخم مرغ برای کیک صنعتی به مقدار کم نیاز می باشد و کیک حاصل بافت مطلوب کیک  و طعم مطلوب کیک خواهد داشت.
توضیحات و دستورالعمل پخت کیک روغنی  با پودر کیک روغنی شرکت الیاس سانیا در قسمت محصولات در بخش صنعتی و قنادی موجود می باشد.


کیک روغنی