کیک سنتی

یکی از انواع کیک موجود در بازار خصوصا در کارگاههای قنادی و فروشگاهها کیک سنتی می باشد که یا  به صورت کیک قنادی و یا کیک صنعتی تولید میشود.
همانطور که از نام کیک سنتی مشخص است،کیک سنتی نوعی کیک می باشد که از قدیم مصرف آن رایج بوده و مردم از کیک سنتی استفاده میکردند.
حالت اصلی کیک سنتی به صورت کیک روغنی می باشد که با یک سری مواد اولیه قنادی و کیک بصورت کیک سنتی تولید و عرضه میشود.بنابرین کیک سنتی نوعی کیک روغنی میباشد.
جهت ماندگاری کیک سنتی میتوان از کاهنده واتراکتیویته در فرمولاسیون تولید کیک سنتی استفاده نمود.یا جهت افزایش حجم کیک سنتی یا کاهش میزان مصرف تخم مرغ در کیک سنتی میتوان از ژل امولسیفایرها در فرمولاسیون کیک سنتی استفاده کرد.
کیک سنتی به صورت انواع کیک شکلاتی و کیک وانیلی تولید و عرضه میشود.یعنی ممکن است در فرمولاسیون کیک سنتی از وانیل یا پودر کاکائو استفاده کرد و کیک سنتی با طعم وانیل یا کیک سنتی بصورت کیک شکلاتی تهیه نمود.
از بهبود دهنده های کیک نیز جهت ماندگاری کیک سنتی ،حجم کیک بیشتر و بافت مطلوب کیک سنتی استفاده نمود.

همانطور که گفته شد کیک سنتی در انواع صنعتی و کیک قنادی مورد استفاده  قرار می گیرد.در حالت صنعتی عموما به خمیر کیک سنتی،جهت طعم مطلوب کیک،اسانس های طعم دار میوه اضافه می شود.البته مقدار مصرف اسانس در خمیر کیک سنتی خیلی کم و تقریبا به ازای هرکیلوگرم خمیر کیک سنتی حدود 5 گرم می باشد.
رعایت نکات زیر جهت کیک سنتی الزامی می باشد:
-
در صورت استفاده کیک سنتی بصورت تازه  بعد از پخت  طعم بهتری از کیک سنتی که بیشتر مانده است ،ایجاد میشود.
-
کم بودن میزان گلوتن در خمیر کیک سنتی سبب  نرمی کیک سنتی و لطافت کیک سنتی  بیشتر میشود..بنابرین آرد ضعیف که گلوتن کمتری دارد برای پخت کیک سنتی مناسبتر است.
-شکر در کیک سنتی، نقش شیرین کردن و ترد کردن کیک سنتی و همچنین بهبود رنگ کیک سنتی را دارا می باشد.ضمنا شکر رطوبت را در مغزی کیک سنتی نگه داشته و باعث به تاخیر انداختن بیاتی و ماندگاری کیک سنتی میشود.
-
با توجه به اینکه آرد ضعیف که در کیک سنتی استفاده میشود،گلوتن کمتری دارد و در حفظ   بافت کیک سنتی بخوبی موثر نمی باشد،از تخم مرغ برای رفع این مشکل در کیک سنتی استفاده میشود.همچنین تخم مرغ در حجم کیک سنتی و طعم مطلوب کیک سنتی نیز موثر است.

-نمک در کیک سنتی و انواع کیک ها نقش معتدل کردن طعم کیک سنتی و کیک ها را دارد.

-آب موجب تنظیم ویسکوزیته خمیر کیک سنتی ،تعدیل حجم کیک سنتی،کمک به مخلوط شدن یکنواخت مواد اولیه در بافت کیک سنتی و... میشود.
بر اساس گفته های بالا هر یک از  مواد  تشکیل  دهنده کیک سنتی نقش بسزایی در ،طعم مطلوب کیک،  ماندگاری کیک ،بافت کیک ،حجم کیک دارد که باید مقدار و اصول صحیح مخلوط کردن آنها و همچنین اصول صحیح پخت کیک سنتی مورد توجه قرار گیرد.

کیک یزدی یکی  از انواع کیک سنتی می باشد که یکی از روشهای تهیه ان به صورت زیر می باشد

 

کیک سنتی یزدی :

مواد لازم برای تهیه کیک سنتی:

آرد 1 و ½ پیمانه

شکر دو سوم پیمانه

ماست ½ پیمانه

روغن مایع ½ پیمانه

تخم مرغ 2 عدد

بیکینگ پودر 2 قاشق مرباخوری

پودر هل ½ قاشق مرباخوری

گلاب 2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه کیک سنتی یزدی:

تخم مرغ ها را با شکر میزنیم تا سفید و کشدار شود. روغن و ماست را اضافه کرده 1 دقیقه با همزن میزنیم. هل و گلاب را اضافه میکنیم. آرد و بیکینگ پودر را با هم الک میکنیم . همزن را کنار گذاشته آرد را آرام آرام به مواد اضافه کرده با کفگیر به صورت دورانی هم میزنیم. مواد را داخل قالب ریخته روی آن کنجد میریزیم.  قالب را داخل فر از قبل گرم شده میگذاریم.

نکته مهم در مورد دما و زمان پخت کیک سنتی  یزدی: برای کیک سنتی یزدی فر را روی 200 درجه روشن میکنیم. قالب باید یک ربع با دمای 200 درجه و یک ربع بعدی با دمای 180 درجه باشد. یعنی بعد از یک ربع ساعت دما را از 200 به 180 درجه جهت پخت کیک سنتی کاهش میدهیم.

نکته: برای تیره شدن رنگ کیک سنتی یزدی میتوانید به آن یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید.

نکته: برای ترک خوردن روی کیک سنتی یزدی باید قبل از اینکه قالب را داخل فر بگزارید سر چاقو را با روغن چرب کنید و روی تک تک کیک ها علامت + بگذارید.

شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع پودر آماده کیک از جمله پودر کیک سنتی روغنی می باشد که در قسمت محصولات می توانید توضیحات مربوط به آن را مشاهده نمایید.در صورت استفاده از این پودر کیک دیگر نیاز به پودر های دیگر مثل آرد،شکر و ... نمی باشد.

 


کیک سنتی