کیک شکلاتی

 

کیک نوعی شیرینی می باشد که منشاء اروپایی دارد و یکی از انواع کیک موجود در بازار کیک شکلاتی  می باشد که ممکن است به  صورت پودر کیک به بازار عرضه گردد.کیک شکلاتی در انواع کیک قنادی به صورت مافین،تخته ای،کیک تولد و... می تواند باشد.یکی از خوشمزه ترین انواع کیک شکلاتی،کیک شکلاتی براونی می باشد.این کیک شکلاتی به دلیل داشتن شکلات،بسیار خوشمزه می باشد.
در دستور پخت کیک در کیک شکلاتی براونی،نسبت به سایر کیک شکلاتی،آرد کمتری استفاده می شود.
کیک شکلاتی و کیک وانیلی از رایج ترین کیک ها می باشند که میتوان در مدلها و شکل های مختلف از آنها کیک آماده کرد.معمولا پخت کیک شکلاتی نسبت به سایر کیک ها آسانتر و راحتتر می باشد.اگر از پودر کیک برای پخت کیک شکلاتی استفاده شود،فقط به مقداری روغن و تخم مرغ و آب  نیاز است و معمولا نیازی به ماده دیگری نیست.پودر کیک شکلاتی که یکی از انواع پودر آماده کیک می باشد،جهت تهیه کیک شکلاتی استفاده می شود.پودر کیک شکلاتی را میتوان از لوازم قنادی های موجود در کشور تهیه نمود.هنگام پخت کیک شکلاتی عوامل مختلفی در ظاهر و بافت کیک حاصل تاثیر دارند که میتوان به نوع و شکل قالب کیک،میزان مواد اولیه ،دمای فر و ... اشاره کرد.میتوان برای ایجاد لطافت کیک و نرمی کیک و نیز افزایش حجم کیک،هنگام پخت کیک شکلاتی،از ژل امولسیفایر ها استفاده کرد.همچنین یک سری مواد به نام بهبود دهنده های کیک باعث ماندگاری کیک می شوند.کیک شکلاتی به دلیل طعم مطلوب کیک،یکی از محبوبترین کیک ها می باشد.
یکی دیگر از انواع کیک شکلاتی،کیک شکلاتی خیس می باشد که دارای طعمی بسیار فوق العاده می باشد.علت نامگذاری کیک شکلاتی خیس به این دلیل است که وقتی کیک را در دهان میگذاریم،آب می شود.
به تازگی انواع جدیدی از کیک شکلاتی در سراسر دنیا وجود دارد که در این کیک ها کیک شکلاتی با یک سری مواد جدید ترکیب شده است که در زیر به برخی از این ها اشاره میکنیم:
کیک شکلاتی بدون آرد-کیک شکلاتی زنجبیلی-کیک شکلاتی نعنایی کندل-کیک شکلاتی فندانت-کیک شکلاتی آتشفشانی-کیک شکلاتی ووپی پای(محصول امریکا)-کیک شکلاتی فنجانی،کیک شکلاتی با رویه گاناش،کیک شکلاتی سیاه،


در زیر به چند مورد از دستور پخت کیک شکلاتی اشاره میکنیم:


1-شیوه ی پخت کیک شکلاتی بدون فر:
مواد مورد نیاز : آرد چهار قاشق غذاخوری -شکر چهار قاشق غذاخوری-بکینگ پودر  یک قاشق چایخوری-پودر کاکائو  دو قاشق چایخوری-وانیل کمی-تخم مرغ١عدد-شیر پنج قاشق غذاخوری -روغن مایع سه قاشق غذاخوری

طرز تهیه کیک شکلاتی :اول همه مواد خشک را با هم مخلوط می‌کنیم.سپس تخم مرغ را می‌زنیم. بعد شیر و روغن را می‌افزاییم و همه مواد را با هم مخلوط می‌کنیم. فنجان‌های کیک شکلاتی  را کمی چرب می‌کنیم. مواد را تا نصف فنجان می‌ریزیم و سپس فنجان ها را درون یک ظرف آب روی حرارت می گذاریم و نهایتا بعد از مدتی کیک شکلاتی بدون فر آماده می شود.

2-دستور تهیه گام به گام کیک شکلاتی

این دستور تهیه کیک شکلاتی بسیار ساده می باشد.

مواد لازم برای ۹ تکه کیک شکلاتی بزرگ یا ۱۶ تکه کیک شکلاتی کوچک:

  • ۱۱۰ گرم کره

  • ۱۱۰ گرم شکلات تلخ

  • ۲ عدد تخم مرغ

  • ۲۲۵ گرم شکر

  • ۱ قاشق چای خوری عصاره وانیل

  • ¼ قاشق چای خوری نمک

  • ۶۰ گرم آرد ساده

  • ۲ قاشق غذاخوری پودر کاکائو

 

قالب کیک را چرب کنید و داخلش کاغذ روغنی قرار دهید. فر را روی ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم کنید.

کره را داخل ظرفی بزرگ بریزید و شکلات های تلخ را داخل آن خرد کنید. سپس به مدت ۲۰ ثانیه داخل مایکروفر قرار دهید تا ذوب شود. سپس خوب هم بزنید. حواستان باشد که مواد بیش از حد داغ نشود. بعد از ذوب شدن آن راکنار بگذارید تا به دمای اتاق برسد.

سپس تخم مرغ ها را اضافه کنید و خوب هم بزنید.

شکر را اضافه کنید و با هم زن خوب هم بزنید تا دانه دانه نشود و مواد کاملا نرم شود.

وانیل و نمک را اضافه کنید و سپس آن را به مخلوط آرد و پودر کاکائو اضافه کنید.

مواد را با قاشق بزرگی فولد ( فقط کافی است مواد را زیر و رو کنید) کنید و زیاد هم نزنید. به اندازه ای فولد کنید که آرد جدا از مواد نباشد.

مواد را داخل قالبی که قبلا آماده کرده اید بریزید و به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در فر قرار دهید تا بپزد. روی کیک کمی ترد و خشک می شود اما نگران نباشید چون مواد داخل کیک نرم و شکلاتی می شود.

سپس کیک شکلاتی  را از فر بیرون بیاورید و قبل از برش دادن بگذارید کمی سرد شود.

کیک شکلاتی  را در ۹ قطعه بزرگ یا ۱۶ قطعه کوچک تقسیم کنید و داخل ظروف بدون هوا در دمای اتاق قرار دهید. این کیک شکلاتی  ها را می توانید به مدت ۵ روز نگهداری و مصرف کنید.

لایه رویی کیک شکلاتی ترد، کناره ها آدامسی و داخل نرم و چسبناک. به نظر من این یکی از ساده ترین و خوشمزه ترین کیک های شکلاتی می باشد

3-دستور پخت کیک شکلاتی فنجانی:

آرد سفید: یک و یک سوم لیوان

جوش شیرین: یک چهارم قاشق چایخوری

بیکینک پودر: 2 قاشق چایخوری

پودر کاکائو بدون شکر: نصف لیوان (البته اگر می خواهید خامه کیک شکلاتی داشته باشید باید کمی بیشتر برای خامه کیک کنار بگذارید.)

نمک: یک هشتم قاشق چایخوری

کره: 75 گرم

شکر: یک و نیم لیوان

تخم مرغ: 2 عدد

وانیل: سه چهارم قاشق چایخوری

شیر یا ماست: یک لیوان

خامه قنادی یخ زده (قابل تهیه از مغازه های لوازم قنادی): (در صورت تمایل برای تزئین) به میزان لازم

کاغذ روغنی: (قابل تهیه از مغازه های لوازم قنادی) به میزان لازم

نکته: این دستور نیاز به همزن دارد.

طرز تهیه:

فر را قبل از شروع کار با 175 درجه سانتی گراد (350 درجه فارنهایت) روشن کنید تا فر کاملاً گرم شود.

در قالب کیک شکلاتی فنجانی (cupcake) کاغذ روغنی  به شکل کاسه بریده و می گذاریم یا کاغذ مخصوص کیک شکلاتی فنجانی استفاده می کنیم.

 یا به سادگی قالب را با روغن چرب کرده و کمی به آن آرد می پاشیم.

در یک کاسه آرد، جوش شیرین، بیکینگ پودر، پودر کاکائو، نمک را الک کنید و با هم مخلوط نمایید.

در یک کاسه بزرگ کره (که در دمای اتاق حالت نیمه ذوب، نه کاملاً آب شده پیدا کرده) و شکر با قاشق به هم بزنید تا حالت خمیری شکل پیدا نماید و شکر کاملاً با کره مخلوط گردد سپس آن را کمی با همزن بزنید تا یکنواخت گردند. تخم مرغ ها را تک تک به مخلوط کره و شکر اضافه کرده و با همزن به هم بزنید تا مخلوط نرم و کمی پفکی شکل به دست آورید.

وانیل را به مخلوط اضافه کرده و باز با همزن به هم بزنید.

شیر و مخلوط آرد را کم کم به مواد اضافه کرده و با هم زن به هم بزنید تا مواد کاملاً ترکیب شوند.( کمی شیر ریخته به هم بزنید و سپس کمی آرد ریخته و به هم بزنید. آنقدر این کار را ادامه دهید تا آرد و شیر به طور کامل با مواد ترکیب شوند.)

مواد را در قالب به طوری بریزید که حدود دو سوم آن پر شود.

کیک شکلاتی را به مدت 15 تا 17 دقیقه بپزید. (یا تا زمانی پخت را ادامه دهید که اگر چنگال در کیک شکلاتی زده شود مواد کیک شکلاتی به چنگال نچسبد.)

اگر کیک شکلاتی با کاغذ روغنی یا کاغذ مخصوص داخل قالب است آن را با کاغذ به آرامی از قالب خارج سازید. اگر کیک شکلاتی بدون کاغذ روغنی در قالب است آن را به آرامی از دور قالب با کارد جدا ساخته و با دقت آن را از قالب خارج نمایید.

بگذارید کیک شکلاتی در دمای اتاق در یک سینی خنک شود.

در این فاصله اگر می خواهید روی کیک شکلاتی را با خامه تزئین نمایید. خامه قنادی را در دمای اتاق بگذارید تا کمی گرم شده و حالت خمیری به خود بگیرد.

خامه را ابتدا کمی با قاشق هم بزنید تا نرم شود.

سپس آن را با دور تند همزن آن قدر بزنید تا هنگامی که چنگال در آن زده شود خامه به آن چسبیده و نریزد.

اگر دوست دارید خامه نیز شکلاتی باشد می توانید کمی پودر کاکائو نیز به آن اضافه کرده و با همزن به هم بزنید.

هنگامی که کیک شکلاتی کاملاً سرد شد می توانید کیک های شکلاتی فنجانی  را تزئین نمایید.

کیک شکلاتی فنجانی آماده سرو می باشد.
4-کیک شکلاتی با مرکز مذاب:

تخم مرغ 4 عدد

شکر 100 گرم

آرد 80گرم

شکلات 200 گرم

کره 100 گرم

شکلات کیندر برای تزیین

برای تهیه کیک شکلاتی تخم مرغ ها را با شکر مخلوط کنید بعد آرد را اضافه کنید و در حد مخلوط شدن بزنید.

کره را به روش بن ماری یا مایکروفر ذوب کنید بعد شکلات خرد شده را اضافه کرده ذوب کنید. اجازه دهید کمی خنک شود بعد به مخلوط تخم مرغ و آرد و شکر اضافه کنید.

مواد را بین رمکین ها یا فنجان تقسیم کنید.

کیک شکلاتی را داخل فر 200 درجه به مدت 8 دقیقه بپزید و تا داغ هست شکلات را روی کیک شکلاتی حاصل  بزارید تا ذوب بشن این کیک شکلاتی ها را گرم سر

 

5-کیک شکلاتی فاج خانگی ساده و محشر

مواد لارم برای کیک شکلاتی فاج

شکلات رنده شده

85 گرم

پودر کاکائوی تیره

یک سوم فنجان

آب داغ

1 فنجان

کره هم دما با اتاق

سه چهارم فنجان

شکر قهوه ای تیره

1 و یک چهارم فنجان

تخم مرغ هم دما با اتاق

2 عدد بزرگ

خامه ترش هم دما با اتاق

یک سم فنجان

عصاره وانیل

1 ق چ

آرد

سه چهارم فنجان

آرد کیک

نصف فنجان

بکینگ پودر

1 ق چ

نمک

یک چهارم ق چ

مواد لازم برای کرم کره شکلاتی ساده

کره هم دما با اتاق

1 فنجان

پودر شکر

3 فنجان

پودر کاکائو

نصف فنجان

نمک

یک چهارم ق چ

شیر یا خامه

2 ق غ

مواد لازم برای گاناش شکلاتی کیک شکلاتی

شکلات 72 درصد رنده شده

85 گرم

خامه قنادی

85 گرم

اوریو شکلاتی

برای تزئین

ویفر سیگاری شکلاتی

برای تزئین

شکلات به اندازه ی دلخواه

برای تزئین

 
طرز تهیه:

فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید. دو قالب گرد 15 سانتی را با کاغذ روغنی پوشانده و چرب کنید.

شکلات ، پودر کاکائو و اب داغ را مخلوط کرده هم بزنید تا شکلات ذوب شود و بگذارید خنک شود.   

کره و شکر قهوه ای را در کاسه ی همزن ریخته هم بزنید تا کرمی و پوک شود . تخم مرغ را اضافه کرده بعد از مدتی خامه ترش و وانیل را هم اضافه کنید .

آرد ، آرد کیک ، بکینگ پود و نمک را با هم مخلوط نمایید . یک سوم مخلوط آرد با به کاسه همزن اضافه کرده با سرعت کم هم بزنید تا مخلوط کشود . نیمی از مخلوط شکلاتی را اضافه کنید سپس یک سوم از آرد و بعد از آن نیمه ی دیگر مخلوط شکلاتی را اضافه کرده یکدست که شد یک سوم باقیمانده از آرد را هم اضافه کنید هر جا که نیاز بود همزن را خاموش کرده و خمیر را از اطراف و کف کاسه جمع کنید و به هم زدن ادامه دهید .

خمیر را به اندازه ی مساوی بین دو قالبی که آماده کرده اید تقسیم نموده رویشان را صاف کنید و به مدت نیم ساعت در فر بگذارید بپزد ( بعد از 15 دقیقه قالب را بچرخانید تا هر دو طرف کیک شکلاتی  یکسان بپزد ) اگر خلال دندان وسط کیک شکلاتی زدید و خمیری به آن نچسبید میتوانید کیک شکلاتی ها را از فر بیرون بیاورید . 5 دقیقه صبر کنید از حرارت بیوفتند سپس با کاردک اطراف کیک شکلاتی را از قالب جدا کرده روی توری سیمی برگردانید تا کاملا خنک شود .

طرز تهیه  کرم کره شکلاتی ساده :

بعد ازین که کیک شکلاتی  کاملا خنک شد کرم رویش را آماده کنید .کره را در کاسه همزن ریخته و با سر پدالی همزن بزنید تا نرم شد . پودر شکر و پودر کاکائو را با هم الک کرده حین همم زدن با سرعت پایین در سه مرحله به کره اضافه کنید . نمک و شیر را اضافه نموده به هم زدن ادامه دهید تا یکدست شود . اگر غلظت کرم بیش از حد بود میتوانید 1 قاشق 1 قاشق شیر اضافه کرده هم بزنید تا به غلظت مناسب برسد واگر کرم رقیق شده بود میتوانید 1 قاشق 1 قاشق پودر شکر اضافه کنید تا غلیظ شود .

طرز تهیه گاناش شکلاتی :

خامه را در یک ظرف کوچک روی حرارت بگذارید و هر از گاهی هم بزنید تا اط اطراف شروع به ریز جوش زدن کنید سپس روی شکلات ها ریخته و رویش را بپوشانید و 3 دقیقه صبر کنید و سپس به آرامی هم بزنید تا یکدست شود و حود 8 – 10 دقیقه کنای بگذارید از حرارت بیوفتد و کمی غلیظ شود .

برای تزئین کیک شکلاتی:

کیک شکلاتی  ها را در قالب گذاشته با یک چاقوی دندانه دار بزرگ قسمتهایی که پف کرده اند را برش بزنید و صاف کنید سپس هر ساله کیک شکلاتی  را از عرض برش بزنید تا 4 لایه کیک شکلاتی  داشته باشید . بین لایه ها ی کیک شکلاتی  را لایه ای ضخیم از کرم شکلاتی کشیده و روی هم سوارشان کنید و سپس یک لایه نازک کرم شکلاتی دور تا دور کیک بکشید و به مدت نیم ساعت در یخچال بگذارید خنک شود بعد از آن دوباره یک لایه ضخیم کره شکلاتی روی کیک کشیده و صافش کنید و نیم ساعت دیگر در یخچال بگذارید خنک شود .

در این مرحله گاناش شکلاتی را آماده کرده از حرارت که افتاد روی یک را با آن پر کنید و با وسایل دلخواهتان بلافاصله رویش را تزئین کنید و 10 دقیقه کیک شکلاتی  را در یخچال بگذارید که شکلات کمی خودش را بگیرد و بلافاصله سرو نمایید .

اگر تا زمان پذیرایی فاصله ی زیادی مانده کیک شکلاتی  در یخچال نگهداری کنید و شکلات را درست قبل از پذیرایی روی کیک شکلاتی بریزید چون اگر کیک شکلاتی  را با شکلات در یخچال بگذارید موقع برش کیک ،شکلات ها میشکنند  و بهتر است موقع سرو حالت نیمه جامد داشته باشند.

شرکت الیاس سانیا تولید کننده انواع پودر آماده کیک می باشد که پودر کیک شکلاتی یکی از این پودر ها می باشد که میتوان با آن یک کیک شکلاتی خوشمزه و آسان پخت.پودر کیک شکلاتی الیاس سانیا که با نام سانیکو شکلاتی به بازار عرضه میگردد،جهت تولید انواع کیک قنادی در لوازم قنادی های معتبر،یافت می شود.در صورت استفاده از پودر کیک شکلاتی الیاس سانیا،با اضافه نمودن آب و روغن و تخم مرغ به مقدار لاز م و میکس مواد،خیلی آسان و راحت یک کیک شکلاتی با طعم فوق العاده برای شما آماده می شود.میتوان از پودر کیک شکلاتی  الیاس سانیا انواع کیک تولد،کیک مافین و کیک تخته ای تهیه نمود.کیک حاصل  از  این  پودر کیک شکلاتی،دارای بافت مطلوب کیک، طعم مطلوب کیک،ماندگاری کیک بالا و حجم کیک مناسب میباشد.ضمنادرمقایسه باسایرکیکها ،کیک شکلاتی حاصل،نرمی و لطافت کیک طولانیتری بعد از نگهداری  دارا است..
پودر کیک شکلاتی الیاس سانیا یک نوع پرمیکس یا پودر آماده است که مخلوطی از چند ماده پودری است که به عنوان ماده اولیه جهت تولید انواع کیک شکلاتی مورد استفاده قرار می گیرد.در صورت استفاده از این پودر کیک محصولی با طعم فوق العاده شکلات بدست می آید.
دستور پخت کیک شکلاتی پودر سانیکو شکلاتی در قسمت محصولات سایت در بخش قنادی موجود می باشد.
میتوان بعد از پخت کیک شکلاتی سانیکو شکلاتی روی آن را با خامه قنادی تزئین کرد و جهت مصارف کیک قنادی مانند کیک شکلاتی تولد استفاده کرد.ضمنا میتوان از پودر کیک شکلاتی شرکت الیاس سانیا جهت انواع کیک شکلاتی برای مصارف صنعتی استفاده نمود و داخل آن را با مغزی کیک کرم فیل یا شکلات یا کرم کاکائو پر کرد.
یکی از معایب کیک شکلاتی پس از پخت،ممکن است خشکی رویه کیک شکلاتی باشد که باعث ایجاد عدم نرمی و لطافت کیک می شود که دلیل این امر ممکن است دمای بالای فر باشد برای رفع این مشکل باید خمیر کیک شکلاتی را در قالب مناسب و در دمای حدودا 160الی 180 درجه سانتیگراد برای کیک شکلاتی صبحانه قرار داد. 

 

 

 

 

کیک شکلاتی