کیک وانیلی

یکی از انواع کیک موجود در بازار خصوصا در انواع کیک قنادی،کیک وانیلی می باشد که بسته به سلیقه در مدل های مختلف تهیه می شود.ماده اساسی کیک وانیلی همانطور که از نام کیک وانیلی مشخص است ،وانیل می باشد که در طعم کیک وانیلی خیلی موثر است.از انواع کیک قنادی که از کیک وانیلی تهیه می شود می توان به کیک تولد،کیک اسفنجی،کیک ابری،کیک تخته ای، و کیک مافین اشاره کرد و از مهمترین انواع کیک وانیلی که کاربرد بیشتری دارد،کیک اسفنجی می باشد.برای تولید کیک وانیلی به صورت کیک اسفنجی از ژل امولسیفایر استفاده می شود که باعث افزایش حجم کیک میشود.میتوان برای تهیه کیک وانیلی از پودر کیک وانیلی استفاده کرد که در صورت استفاده از پودر کیک،با اضافه نمودن آب و تخم مرغ و روغن به پودر کیک،کیک وانیلی آماده می شود.همچنین می توان از بهبود دهنده های کیک برای ماندگاری کیک و ایجاد بافت مطلوب کیک استفاده کرد.


-در زیر به تعدادی  از دستور پخت کیک با کیک وانیلی اشاره می کنیم:
1-این کیک وانیلی  فقط با سفیده تخم مرغ تهیه میشود و  در نتیجه رنگش کاملا سفید است.
مواد لازم:آرد 3 پیمانه-بیکینگ پودر 2 قاشق چای خوری-شکر 3 پیمانه-نمک یک پنسه-کره 200 گرم-عصاره وانیل 1 قاشق غذاخوری-سفیده تخم مرغ 7 عدد-شیر 1 و 1/2 پیمانه-روغن مایع 1/8 پیمانه
طرز تهیه کیک وانیلی :
فر را روی 180 درجه سانتی گراد روشن کنید.
دو عدد قالب گرد 20 سانتی را چرب کرده کف آنها کاغذ روغنی قرار دهید. این مواد مناسب دو عدد قالب 20 سانتی میباشد اگر میخواهید داخل یک قالب درست کنید مواد را نصف کنید.
آرد، بیکینگ پودر و نمک را داخل ظرفی الک کرده با شکر مخلوط کنید. در ظرفی جداگانه بقیه مواد را مخلوط کنید.
کره به دمای محیط رسیده را با مود خشک مخلوط کنید. تا به شکل خرده نان در بیاید.
مواد خیس را کم کم و در چند مرحله به مواد خشک اضافه کرده با همزن بزنید تا مواد یک دست شوند در آخر مواد را حدود 5 دقیقه با سرعت متوسط همزن بزنید تا کاملا یک دست شوند.
مواد کیک وانیلی  را به طور مساوی بین قالب ها تقسیم کنید و داخل فر 180 درجه از پیش گرم شده به مدت 40 تا 60 دقیقه بپزید. زمان پخت کیک وانیلی به اندازه قالب و نوع و جنس آن و دمای فر بستگی دارد.
پس از خارج کردن کیک وانیلی  از فر 10 دقیقه صبر کنید سپس کیک وانیلی  را از قالب خارج کنید تا خنک گردد
نکته مهم: تمامی مواد باید به دمای محیط برسند.از شیر و تخم مرغ و کره سرد,استفاده نکنید
نکته : برای داشتن یک کیک وانیلی خوش عطر از وانیل با کیفیت استفاده کنید.


2-کاپ کیک وانیلی
مواد لازم:آرد سفید قنادی 2 و 1/2 پیمانه-شکر 2 پیمانه-بیکینگ پودر 3 قاشق چای خوری-نمک یک پنسه-شیر 1پیمانه-روغن مایع 1/2 پیمانه-عصاره مایع وانیل 1 قاشق غذاخوری-تخم مرغ درشت 2 عدد-آب گرم 1 پیمانه
طرز تهیه کاپ کیک وانیلی:
همه مواد را اندازه گیری کرده فر را روی 180 درجه سانتی گراد روشن کنید. داخل قالب های کاپ کیک کاغذ قرار دهید.
آرد را همراه بیکینگ پودر داخل کاسه بزرگی الک کنید. شکر و نمک را هم اضافه کنید.
در کاسه دیگری تخم مرغ، روغن ، وانیل ، و شیر را با هم مخلوط کرده به مواد خشک اضافه کنید و با همزن مخلوط کنید. سپس آب داغ را کم کم اضافه کرده با همزن مواد را مخلوط کنید. نیازی به زیاد همزدن نیست فقط مواد کاملا یک دست شوند.
داخل قالب های کاپ کیک تا نیمه از مواد کیک بریزید. برای راحت تر ریختن و یک اندازه شدن میتوانید از اسکوپ بستنی برای این کار استفاده کنید.
کاپ کیک ها را به مدت حدود 15 تا 20 دقیقه یا تا زمانی که بپزند داخل فر قرار دهید. پس از خنک شدن با خامه تزیین کند.کاپ کیک وانیلی آماده است.

3-کیک وانیلی اسفنجی بدون تخم مرغ

با این دستور گام به گام کیک وانیلی اسفنجی بدون تخم مرغ خیلی راحت می توانید این کیک را در خانه درست کنید.این دستور علیرغم تمام دستور های کیک وانیلی ، کره یا شیر تغلیظ شده به کار نمی برد. در عوض برای اینکه کیک  اسفنجی شود از موادی چون ماست، بکینگ پودر و جوش شیرین استفاده می کند. ماست و جوش شیرین وقتی با هم ترکیب می شوند به کیک حالت اسفنجی داده و بکینگ پودر هم باعث پف کردن کیک می شود.

مواد لازم:

  • ۱ و ½ پیمانه آرد

  • ۱ پیمانه ماست

  • ¾ پیمانه شکر دانه ریز

  • ½ قاشق چای خوری جوش شیرین

  • ۱ قاشق چای خوری بکینگ پودر

  • ½ پیمانه روغن

  • ۱ قاشق چای خوری عصاره یا اسانس وانیل

فر را برای ۱۰ دقیقه روی ۱۸۰ درجه سانتیگراد (۳۵۶ درجه فارنهایت) گرم کنید.

یک عدد قالب ۸ اینچی (۲۰ سانتیمتری) را با کره یا روغن چرب کنید.

کمی آرد روی قالب بپاشید و تکان دهید تا آرد به همه جای قالب برسد. سپس روی آن کاغذ روغنی قرار دهید.

۱ و ½ پیمانه آرد را الک کنید.

داخل ظرف دیگری ۱ پیمانه ماست و ¾ پیمانه شکر را بریزید.

سپس با همزن خوب هم بزنید تا کاملا نرم شود. ½ قاشق چای خوری جوش شیرین و ۱ قاشق چای خوری بکینگ پودر را اضافه کنید.

خوب هم بزنید و بگذارید ۵ دقیقه مواد داخل ظرف بماند. وقتی ترکیب جوش شیرین با ماست واکنش نشان دهد روی سطح مواد حباب ایجاد می شود.

½ پیمانه روغن را اضافه کنید. (سعی کنید از روغنی استفاده کنید که زیاد بو نداشته باشد مثلا روغن آفتابگردان.)

عصاره وانیل یا اسانس وانیل را اضافه کنید و هم بزنید.

سپس آردی که از قبل الک کرده اید را به مواد اضافه کنید.

با قاشق یا با هم زن مواد را هم بزنید.

خوب هم بزنید تا مواد نرم شود و آرد سفید داخل مواد باقی نماند

مواد را داخل قالبی که چرب کرده اید بریزید و داخل فری که از قبل گرم کرده اید به مدت ۳۵ الی ۴۰ دقیقه روی دمای ۱۸۰  درجه سانتیگراد (۳۵۶ درجه فارنهایت) قرار دهید.

سپس قالب را از فر بیرون بیاورید و خلال دندان را داخل کیک وانیلی فرو کنید تا از پخته شدن آن مطمئن شوید. اگر خلال دندان تمیز بود کیک وانیلی اسفنجی پخته اما اگر مواد به آن چسبید کیک وانیلی شما هنوز کاملا نپخته. اگر روی کیک وانیلی اسفنجی سرخ شده و مایل به قهوه ای رنگ شده باشد ولی داخل کیک وانیلی هنوز نپخته باشد روی کیک وانیلی را با فویل بپوشانید و دوباره به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه بگذارید بپزد.

بگذارید کیک وانیلی کمی سرد شود سپس از داخل قالب بیرون بیاورید و با دقت کاغذ را از آن جدا کنید.

اکنون کیک وانیلی اسفنجی آماده است می توانید آن را با قهوه، سس شکلات یا خامه سرو کنید.


از انواع کیک وانیلی که در طعم ها و شکل های مختلف و متنوع  تهیه می گردد میتوان موارد زیر را نام برد:
کیک وانیلی پرتغالی-کیک وانیلی عسلی-کیک وانیلی کنجدی-کیک وانیلی نارگیلی-کیک وانیلی هویج-کیک وانیلی ایتالیایی-چیز کیک وانیلی-رول کیک وانیلی-کیک وانیلی هویج و گردو و دارچین-کیک وانیلی آناناس و گردو-کیک وانیلی آجیلی-کیک وانیلی رژیمی


یکی از انواع پودر آماده کیک شرکت الیاس سانیا،پودر کیک وانیلی می باشد که با نام سانیکو وانیلی جهت تهیه انواع کیک وانیلی استفاده می شود.در صورت استفاده از این پودر کیک ،کیک وانیلی با طعم فوق العاده تولید می شود.فرمولاسیون تهیه کیک وانیلی با این پودر کیک در قسمت محصولات در بخش قنادی موجود است.از انواع کیک قنادی که با پودر کیک وانیلی شرکت ما تولید می شود میتوان به کیک وانیلی تخته ای،کیک وانیلی اسفنجی،کیک وانیلی مافین و... اشاره کرد.جهت تهیه کیک تولد نیز میتوان کیک وانیلی حاصل از پودر کیک سانیکو وانیلی را با خامه قنادی تزئین کرد.برای تهیه کیک وانیلی اسفنجی با پودر کیک وانیلی سانیکو وانیلی ،از ژل کیک یا ژل امولسیفایر جهت افزایش حجم کیک وانیلی و ایجاد حالت اسفنجی در کیک وانیلی میتوان استفاده کرد.دقت شود در هنگام مصرف ژل امولسیفایر در کیک وانیلی،مقدار مصرف بیش از حد مجاز در فرمولاسیون کیک وانیلی نباشد تا باعث اوردوز یا برگشت حجم کیک وانیلی نشود.
از دلایلی که ممکن است رویه کیک وانیلی  بعد از پخت کیک ترک بخورد،دمای بالای فر جهت پخت کیک وانیلی می باشد.
یکی از مزایای مهم کیک وانیلی سانیکو وانیلی،بافت کیک مناسب،نرمی و لطافت کیک و حجم کیک عالی می باشد.
کیک وانیلی